Miód na twarz i włosy – pielęgnacyjne zastosowanie miodu

Miód na twarz i włosy – pielęgnacyjne zastosowanie miodu

Od dawna wiadomo, że miód pszczeli skrywa w sobie bogactwo witamin i jest korzystny dla zdrowia. Nie bez powodu pojawia się w składach wielu naturalnych kosmetyków. Ponadto jest z powodzeniem wykorzystywany w rozmaitych zabiegach upiększających. Im ciemniejszy jest miód, tym więcej związków fenolowych zawiera i tym korzystniejsze jest działanie miodu na skórę i włosy.

Jaki miód na trądzik, a jaki na skórę przesuszoną? 

Miód w kosmetyce wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przyspiesza gojenie się ran, dlatego jest chętnie wykorzystywany do produkcji preparatów pielęgnacyjnych do twarzy, ciała i na włosy. Działanie miodu na skórę jest bardzo korzystne: między innymi poprawia on wygląd cery problematycznej. Krem z dodatkiem miodu pomaga zwalczać objawy towarzyszące alergiom i stanom zapalnym, niweluje zaczerwienienia i wypryski na skórze. Najlepsze właściwości przeciwzapalne wykazują miody ciemne, bogate w związki fenolowe.

Jeśli chcesz przygotować  maseczkę z miodu na twarz, sięgnij po naturalny miód gryczany z najświeższych zbiorów. Osoby, które mają cerę suchą lub skłonną do podrażnień, powinny wybrać miód akacjowy, mocno nawilżający skórę i przynoszący jej ulgę. Z kolei do cery dojrzałej z widocznymi zmarszczkami, najlepiej zastosować mycie twarzy miodem, a na maseczkę do twarzy nadaje się miód wrzosowy, który zawiera silnie regenerującą witaminę B. Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Miód gryczany zawiera najwięcej związków fenolowych, które mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i fotoochronne. To szczególnie polecany miód na trądzik oraz do cery z oznakami starzenia i widocznymi przebarwieniami. 
  • Miód wrzosowy przynosi mnóstwo korzyści skórze dojrzałej, między innymi ze względu na dużą zawartość witaminy B.
  • Miód spadziowy, podobnie jak miód gryczany, zawiera fenole, a dodatkowo jest bogaty w witaminy i kwasy organiczne.
  • Miód akacjowy ma wyjątkowe właściwości nawilżające i jest polecany do skory przesuszonej.

Domowa maseczka z miodu na twarz

W codziennej pielęgnacji warto wypróbować mycie twarzy miodem, które polega na delikatnym wmasowaniu w skórę niewielkiej ilości miodu i spłukanie go po kilku minutach ciepłą wodą. Jeszcze więcej korzyści przyniesie domowa maseczka z miodu o właściwościach dobranych do potrzeb skóry. Na twarz można nałożyć miksturę z miodu i cytryny lub dodać jeszcze jeden wyjątkowy składnik: awokado. Mamy dla Ciebie wypróbowany przepis na taką właśnie maseczkę, która ma właściwości nawilżające i regenerujące.

Przepis na maseczkę z miodu i awokado 

W niewielkim naczyniu wymieszaj łyżkę miodu z pogniecioną widelcem połówką dojrzałego awokado. Oczyść dokładnie skórę z resztek makijażu i sebum, a następnie nałóż awokado i miód na twarz, odczekaj 20 minut i dokładnie zmyj letnią wodą. Domowa maseczka to niedrogi, a zarazem skuteczny sposób na zadbanie o cerę, niezależnie od jej typu.

Właściwości nawilżające maseczki sprawiają, że będzie ona doskonałym wyborem dla suchej skóry, a działanie rozjaśniające i wygładzające docenią przede wszystkim osoby z cerą dojrzałą. W miodzie znajduje się bogactwo kwasów organicznych, a w największej ilości występują kwas glukonowy, jabłkowy i cytrynowy. Warto wymienić także kwas mlekowy, bursztynowy i mrówkowy, rewitalizujące dla skóry.

Odżywcza maseczka z miodu na włosy

Wzmacniające działanie miodu na włosy jest tak samo dobrze znane, jak kosmetyki z miodem do twarzy. Miód nie tylko wzmacnia włosy, ale może je także rozjaśniać. Bardzo ważnym składnikiem miodu jest nadtlenek wodoru, który wykazuje silne właściwości utleniające i to one umożliwiają rozjaśnienie włosów. Jaki miód na włosy będzie najlepszy? Łatwiejszy w użyciu będzie miód o płynnej konsystencji. Skrystalizowany miód można upłynnić w kąpieli wodnej, w nie za wysokiej temperaturze (do 40°C), aby nie utracił swoich wyjątkowych właściwości. 

Przepis na maseczkę z miodu do włosów cienkich

Prostym przepisem na maskę z miodu na włosy jest wymieszanie w równych proporcjach miodu i gotowej odżywki emolientowej lub maski do włosów. Tak przygotowaną maskę można nałożyć na wilgotne włosy po umyciu głowy i odciśnięciu nadmiaru wody. Miodowanie włosów zaczynamy od końcówek, nakładając maseczkę ku górze. Po 30–40 minutach miksturę spłukujemy.

Domowy zabieg dostarcza włosom humektantów, czyli substancji, które mają zdolność do wiązania wody, Dla wzmocnienia efektu warto użyć folii, a włosy będą jeszcze bardziej miękkie i znakomicie nawilżone. Z kolei maseczka z miodu i cytryny na włosy to świetny sposób na domowe rozjaśnianie.