Krystalizacja miodu 

Krystalizacja miodu 

Dla pszczelarzy i smakoszy „płynnego złota” krystalizacja miodu to naturalny proces, który potwierdza autentyczność wyrobów z pasieki. Każdy prawdziwy miód krystalizuje, niezależnie od gatunku, a jeśli pozostaje płynny przez dłuższy czas, powinno to budzić nasze wątpliwości. Wyjątkiem jest płynny miód z akacji, który przez długi czas opiera się krystalizacji. Po jakim czasie miód się krystalizuje? Każdy miód krystalizuje w swoim własnym tempie, jedne po kilku tygodniach, a inne dopiero po kilku miesiącach, a nawet po roku, w zależności od zawartości glukozy.

Krystalizacja miodu – od patoki do krupca 

Zanim rozpocznie się krystalizacja miodu, mamy w słoiku patokę, czyli miód o płynnej konsystencji. Miód pszczeli może występować w formie płynnej – patoka i w formie stałej – krupiec oraz w formie półpłynnej, gdy rozpocznie się krystalizacja miodu. Naturalny miód pszczeli tuż po zebraniu ma formę płynną. Następnie miód najpierw staje się mętny, potem stopniowo gęstnieje wraz z pojawianiem się coraz większej ilości kryształków, by z czasem zmienić się w formę stałą.

Pamiętajmy, że zmiana konsystencji miodu nie zmienia jego właściwości chemicznych. Skrystalizowany miód wykazuje takie same właściwości prozdrowotne, jak miód o płynnej konsystencji. Krystalizacja miodu to proces w 100 proc. naturalny, a jeśli chcemy, możemy poprzez łagodne podgrzewanie miodu w kąpieli wodnej dekrystalizować miód w domu nawet wiele razy. 

Czemu miód się krystalizuje?

Na pytanie, czemu miód się krystalizuje, odpowiedź jest oczywista. Miód jest roztworem wody oraz cukru. Zawiera ok. 80 proc. cukrów (glukoza, sacharoza i fruktoza) i ok. 20 proc. wody. To tylko kwestia czasu i ilości glukozy, czy miód się krystalizuje. Spośród popularnych gatunków o najwyższej zawartości glukozy np. z miodu rzepakowego i wielokwiatowego już po kilku tygodniach uzyskamy skrystalizowany miód. Z kolei miody spadziowe i naturalny miód gryczany na długo utrzymują płynną konsystencję.

Jak zrobić płynny miód?

Skrystalizowany miód – krupiec – można podgrzać, aby odzyskać płynną konsystencję. Należy jednak pamiętać, że temperatura podgrzania nie może być wyższa niż 40 stopni C, ponieważ wtedy miód traci właściwości lecznicze. Słoik z miodem trzeba zanurzyć w kąpieli wodnej i stopniowo podgrzewać, aż miód odzyska płynną postać.

Po jakim czasie miód się krystalizuje? 

Są osoby, które zdecydowanie wolą miód płynny, dlatego wybierają miód akacjowy i gryczany lub, zamiast miodów nektarowych, kupują miód spadziowy. Te miody na długo pozostają płynne. Krystalizacja miodu akacjowego następuje po roku, miodu gryczanego po 6-8 miesiącach, a miodu spadziowego po kilkunastu miesiącach. Jak szybko krystalizują pozostałe miody? Miód rzepakowy zaczyna się scukrzać już po około 2 tygodniach, natomiast najpopularniejszy miód wielokwiatowy o wysokiej zawartości glukozy – po kilku tygodniach. 

Tylko miód sztuczny i miód podgrzewany nie krystalizuje. Jak uniknąć zafałszowania miodu? Gwarancję dają zakupy w tradycyjnej pasiece. Warto więc zamawiać miód bezpośrednio u pszczelarza!

Krystalizacja miodu – najczęściej zadawane pytania

  • Co to jest krystalizacja miodu?
    To naturalny proces chemiczny, zachodzący w każdym miodzie. 
  • Czemu miód się krystalizuje?
    Miód jest mieszaniną cukrów i wody. Z czasem wytrącają się kryształki glukozy i zmieniają płynny miód w skrystalizowany miód. 
  • Jak zrobić płynny miód?
    W pasiece każdy świeży miód ma postać płynną.  
  • Jak odkrystalizować miód?
    Dekrystalizacja miodu w domu polega na podgrzaniu słoika z miodem w kąpieli wodnej do 40 stopni C.