Infuzowanie miodu – na czym polega?

Infuzowanie miodu – na czym polega?

Tradycja infuzowania miodu sięga wielu wieków wstecz. Na czym polega ten proces? Płynny miód łączy się z ziołami, przyprawami lub owocami nie tylko dla uzyskania wyjątkowych walorów smakowych, lecz także dla właściwości zdrowotnych. Wysuszone wcześniej dodatki, np. liofilizowane liście pokrzywy, pozostawia się w miodzie na określony czas, a następnie aromatyzowany ziołami produkt jest gotowy do spożycia.

Infuzowanie miodu przez Hipokratesa – ojca medycyny

Infuzowanie miodu nie jest niczym nowym, choć technika została nieco zapomniana i dzisiaj mało kto o niej pamięta. Początki aromatyzowania miodu ziołami, a następnie wykorzystywania do leczenia, sięgają dawnych czasów. Przenieśmy się do starożytnej Grecji na wyspę Kos, gdzie około roku 460 p.n.e. urodził się  uznawany za ojca medycyny Hipokrates. Jest on wzorem starożytnego lekarza i to z jego nauk wywodzą się aktualne do dziś zasady i reguły: „po pierwsze nie szkodzić” oraz „przyroda jest lekarzem dla wszelkich chorób”.

Hipokrates pieczołowicie łączył miód z ziołami według własnych receptur i zalecał spożywanie tak przyrządzonych mikstur pacjentom na różne dolegliwości, w tym na kaszel, problemy trawienne czy trudno gojące się rany. Aby kultywować tradycje pszczelarskie, w sierpniu każdego roku na wyspie Kos odbywa się słynny festiwal miodu. Lokalne pasieki oferują m.in. miód infuzowany aromatycznymi ziołami, np. oregano, tymiankiem i lawendą, które rosną dziko w słońcu na górzystych terenach.

Aromatyzowanie miodu w medycynie ajurwedyjskiej

W medycynie ajurwedyjskiej infuzja miodu ziołami i aromatycznymi przyprawami jest stosowana powszechnie i wykorzystywana jako baza do wielu receptur leczniczych. Do miodu dodaje się m.in. imbir, kurkumę, cynamon, a także zioła popularne we wschodnim systemie medycznym. W ajurwedzie miód pszczeli uważany jest za niezwykle cenny składnik, zarówno w kontekście spożywczym, jak i leczniczym. 

Zielarze poetycko określają istotę procesu infuzowania miodu, mówiąc, że zioła podróżują na nośnikach miodu, jak zapach na wietrze. Surowego miodu używanego do receptur ziołowych jako lekarstwa, nie należy podgrzewać. Pamiętajmy również, by unikać wysokiej temperatury w towarzystwie miodu, np. do słodzenia herbaty czy naparów ziołowych. Infuzowanie miodu w celach leczniczych odbywa się zawsze na zimno.

Jak wygląda infuzowanie miodu w pasiece Królewskie Miody?

Kultywowanie dawnych tradycji pszczelarskich, takich jak infuzowanie miodu, jest domeną pasieki Królewskie Miody. Czerpiemy wiedzę przekazywaną przez pszczelarzy z pokolenia na pokolenie i korzystamy z niej do rozwijania oferty produktów oferowanych w sklepie. Równie pieczołowicie co Hipokrates wybieramy najlepsze okazy roślin zielnych m.in. pokrzywy i mięty pieprzowej i dajemy czas, by miód nasycił się prozdrowotnymi walorami ziół i ich niezwykłym aromatem. W miodzie znajduje się enzymy pszczele, które aktywują właściwości roślin leczniczych. Miód z pokrzywą i miód z miętą jest nasycony składnikami aktywnymi ziół. Warto mieć ten eliksir w domowej apteczce i stosować na rozmaite dolegliwości, a także degustować dla wyśmienitego smaku i aromatu. 

Miody infuzowane maliną, jagodą i aromatyczną pomarańczą

Infuzowany miód może mieć cenne właściwości zdrowotne – w zależności od składników, z którym go łączymy. Dodajmy do tego właściwości miodu pszczelego, różniące się w zależności od gatunku i uzyskamy produkty unikatowe w smaku i działaniu. 

Po infuzowany miód warto też sięgnąć dla samych walorów smakowych. Zasmakują w nich zwłaszcza miłośnicy nut owocowych. Warto spróbować miodów z owocami liofilizowanymi, po które serdecznie zapraszamy do naszego sklepu.