Miód lipowy uważany jest za jedną z najsmaczniejszych odmian miodów nektarowych. Powstaje z nektaru zbieranego przez pszczoły z drzew lipy, drobnolistnej oraz szerokolistnej rosnących w rejonach Podkarpacia. Naturalne okolice oraz dziko rosnące drzewa sprawiają, że mamy wspaniałe warunki do zbioru, dzięki czemu nasze pszczoły mogą zbierać ten złoty miód. Dzięki temu skład miodu lipowego jest unikatowy i obfituje w same zdrowe składniki. Zobacz, jak spożywać miód lipowy i kiedy przynosi najwięcej korzyści. Szerokie zastosowanie miodu z lipy stawia go wśród najchętniej wybieranych produktów z naszej pasieki.
Skład miodu lipowego wpływa na smak i zapach, a warto podkreślić, że aromat może się delikatnie zmieniać w zależności od sezonu. Smak, zapach i kolor – to atuty pszczelich wyrobów, a ten miód można śmiało nazwać płynnym złotem. Miód lipowy w stanie płynnym ma barwę od zielono-żółtej do jasnej bursztynowej. Bukiet smaków miodu lipowego jest szeroki. Od słodkiego, przez słodko-ostry, ostry, do lekko gorzkiego. Jest to bardzo aromatyczny miód, który w zapachu przypomina kwitnącą lipę drobnolistną. W naszych okolicach często, gdy kwitnie lipa, występuje spadź liściasta także na jej liściach, dlatego też zawsze posiada małą jej domieszkę. Naturalne środowisko Podkarpacia sprawia, że tutejsze miody mają unikatowe walory. Znaleźć w nich można około 70–80 proc. węglowodanów, głównie glukozy (74 proc.), mniej fruktozy i sacharozy. Głównym składnikiem mineralnym jest potas, a ponadto są tu magnez, chlor oraz mangan. Miód lipowy dostarcza więcej wapnia niż inne miody i jest bogaty w witaminę C, a także witaminy z grupy B. Klienci wybierają nasze wyroby ze względu na wyśmienity smak i niepowtarzalny skład. Miodu lipowego można śmiało używać na wiele dolegliwości, a także dla przyjemności delektowania się słodyczą w zdrowym wydaniu.
Miód lipowy - krystalizacja
Po skrystalizowaniu przybiera postać drobnoziarnistą, jednak często domieszka spadzi liściastej może sprawić że krystalizacja będzie miała grubszą formę. Nasz miód z lipy w 90% krystalizuje na konsystencję kremu.
Przeciwskazania do stosowania miodu lipowego
Pyszny miód lipowy przeciwskazania wykazuje jedynie w przypadku alergii. Miodu nie podaje się również małym dzieciom (poniżej 12 miesiąca życia). Ze względu na wysoką kaloryczność i dużą zawartość glukozy oraz innych cukrów produkty takie jak miód lipowy mają przeciwskazania do stosowania w diecie nisko węglowodanowej.
Właściwości miodu lipowego
Miód z kwiatów lipy jest znany dzięki swoim walorom leczniczym, odżywczym oraz wysokiej aktywności bakteriobójczej, dlatego też stosuje się go powszechnie jako najlepszy środek przy przeziębieniu, grypie i schorzeniach dróg oddechowych. Działa przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo. Polecamy go w chorobach serca oraz układu krążenia. Jego spożywanie sprawdza się w leczeniu schorzeń układu nerwowego i nerwic, stresu lub bezsenności. Jak spożywać miód lipowy? Przyjmuje się go po rozpuszczeniu z ciepłym naparem z kwiatów lipy, a także z owocami maliny lub z sokiem z cytryny.
CECHY MIODU LIPOWEGO
Miód z kwiatów lipy jest znany dzięki swoim walorom leczniczym, odżywczym oraz wysokiej aktywności bakteriobójczej, dlatego też stosuje się go powszechnie jako najlepszy środek przy przeziębieniu, grypie i schorzeniach dróg oddechowych. Działa przeciwgorączkowo oraz przeciwkaszlowo. Polecamy go w chorobach serca oraz układu krążenia.
LIPOWY MIÓD – JAK JEŚĆ?
Jego spożywanie sprawdza się w leczeniu schorzeń układu nerwowego i nerwic, a także stresu lub bezsenności. Miód lipowy przyjmuje się po rozpuszczeniu z ciepłym naparem z kwiatów lipy, chociaż najlepiej smakuje z owocami maliny lub z sokiem z cytryny. Należy pamiętać, żeby napar nie był zbyt gorący (ok. 40°C), dzięki czemu nie pozbawimy miodu leczniczych właściwości i witamin.
Miód lipowy - cena i opakowania
Miód lipowy – cena i wielkość opakowania to informacje, które klienci znajdą w sklepie przy każdym produkcie. Nasze miody pakujemy w słoiki szklane zakręcane, w których produkty te doskonale się przechowują. Aby maksymalnie przedłużyć trwałość miodu, należy przechowywać go w zacienionym i raczej suchym miejscu. Naturalny miód pszczeli powinien stać w pomieszczeniu, w którym panuje stała temperatura od 8 do 20 stopni C.
Miód lipowy – cena zależy od wielkości opakowania. Oferujemy różnej pojemności słoiki o następujących gramaturach: