Spożywanie miodu na czczo i jego zalety

Spożywanie miodu na czczo i jego zalety

To, że miód jest zdrowym produktem żywnościowym i cenionym dodatkiem w przemyśle kosmetycznym, wiemy wszyscy. Słodki przysmak produkowany przez pszczoły z nektaru kwiatów dostarcza organizmowi wielu korzyści prozdrowotnych, a co najważniejsze, zapobiega rozmaitym chorobom. Naturalny miód to domowy specyfik na wiele dolegliwości. Pijąc miód na czczo z wodą, można jeszcze bardziej spotęgować jego dobroczynny wpływ na zdrowie. Antybiotyczność rozcieńczonego wodą miodu może wzrastać od 6 do nawet 220 razy w porównaniu z miodem nierozpuszczonym w wodzie.

Miód na czczo – najlepszy wybór

Cały sekret skuteczności tej prostej receptury tkwi w sposobie jej spożycia. Rozcieńczony z ciepłą wodą miód pszczeli trzeba pić rano na czczo. Co ciekawe, liczne badania wykazały, że taki napój sporządzony na bazie miodu pszczelego ma nieocenione korzyści zdrowotne. Trzeba jednak pamiętać, aby jeszcze przed śniadaniem i zaparzeniem pierwszej kawy, sięgnąć po ciepłą wodę z miodem lub ciepłą wodę z cytryną i miodem, a przede wszystkim pić taką miksturę regularnie.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety tego cudownego, a zarazem powszechnie dostępnego, naturalnego specyfiku na dolegliwości związane z trawieniem i nie tylko. W miodzie pszczelim znajdują się także łatwo przyswajalne składniki odżywcze. Miód dostarcza organizmowi natychmiastową dawkę energii, ponieważ zawiera cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza. Jest też produktem zawierającym dużo kalorii, ale na długo zapewnia uczucie sytości oraz pomaga kontrolować nagłe napady głodu, dlatego woda z łyżką miodu jest idealna dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy.

Woda z miodem dla spragnionych

Kubek wody z miodem jest znakomitym wyborem na dobre rozpoczęcie dnia – nawadnia lepiej niż kawa czy herbata. Rozpuszczając jedną łyżeczkę miodu w szklance ciepłej wody, otrzymujemy roztwór miodu, który ma właściwości nawilżające. Miód rozpuszcza się w wodzie i tworzy wiązania klastrowe, dzięki czemu wzmacniają się jego właściwości lecznicze. Woda miodowa wypijana rano na czczo jest szybko wchłaniana przez organizm, który po nocnym odpoczynku potrzebuje odpowiedniej porcji nawodnienia. Woda z miodem na pusty żołądek pomaga zwalczać poranne zmęczenie, dodaje witalności i sprawia, że jest się w stanie pracować cały dzień na pełnych obrotach.

Zalety spożywania rano wody z miodem

  • Woda z miodem pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi.
  • Miód rozcieńczony w wodzie lub woda z miodem i z cytryną na czczo wspierają zdrową florę jelitową, co wpływa pozytywnie na trawienie.
  • Miodowa woda wzmacnia odporność. 
  • Napój na bazie miodu z wodą wykazuje silne właściwości antybiotyczne oraz antybakteryjne.

Dawkowanie miodu

Miód można spożywać na czczo na różne sposoby. Najwięcej korzyści prozdrowotnych przynosi rozpuszczenie miodu w ciepłej (do 40°C) wodzie. 

Dawkowanie miodu: 1 łyżeczka na 250 ml wody. Można też dodać do niego sok wyciśnięty z połówki cytryny i wypić rano na czczo.