W celu pozyskania tej odmiany pokonujemy z pszczołami znaczne odległości. Pożytki z nawłoci znajdują się nawet do 150 km od naszej bazy pasiecznej. Jest to nowa i coraz bardziej doceniana przez konsumentów odmiana miodu.
Miód nawłociowy pszczoły zbierają w okresie od 1.08 – 11.09. Doskonale pasuje on do grupy miodów późnych nektarowych. Stanowi często alternatywę dla miodu wrzosowego, którego pozyskiwanie jest bardzo uzależnione od pogody. Rewelacyjnie sprawdza się jako suplement diety dla osób z problemami dróg moczowych oraz prostaty.
Miód nawłociowywłaściwości nie straci, gdy jest odpowiednio przechowany. Podobnie jak inne miody powinno się go trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu. Po pewnym czasie każdy miód ulega krystalizacji. Początkowo płynna postać miodu z nawłoci przybiera barwę bursztynową, a nawet herbacianą. W procesie krystalizacji kolor ten niekiedy ulega zmianie. Poza delikatnie kremową konsystencją, w takiej formie miód zyskuje jaśniejszą, słomkową barwę.
Krystalizacja to naturalny proces, który potwierdza, że miód nie był poddawany działaniu wysokiej temperatury. Krystalizacja miodu pszczelego zależy od gatunku i każda odmiana ulega temu procesowi we własnym tempie. Szybko krystalizują się wczesne miody z pyłków zbieranych przez pszczoły wiosną. Natomiast najdłużej nie krystalizuje się miód z akacji, który zachowuje gładkość przez wiele miesięcy.
SMAK I ZAPACH – MIÓD Z NAWŁOCI
Kolor pomarańczowo-żółty przechodzący w zależności od roślinności domieszkowej do koloru herbacianego. W smaku kwaskowy i delikatnie gorzki. Ma subtelny aromat kwiatów nawłoci, który jest charakterystyczny i łatwo zapada w pamięć. Specyficzny smak pochodzi z nektaru nawłoci, który stanowi podstawę do wytwarzania tej odmiany miodu.
Mimozami zaczyna się jesień, dlatego wiadomo, że nadchodzi koniec lata, gdy widać na łąkach wybujałe złote rózgi nawłoci. Miód nawłociowy to produkt wytwarzany przez pszczoły z nektaru rośliny zwanej też mimozą, złotą rózgą albo złotą dziewicą.
Ziele kwitnie od sierpnia nawet do początku zimy, osiąga spore rozmiary i dominuje swoim intensywnym żółtym kolorem i miodowym aromatem na pożytku. Jeśli jesień jest ciepła i w miarę sucha pszczoły mają dużo czasu, aby zebrać pyłek, którego na jednej roślinie jest sporo.
ZASTOSOWANIE MIODU NAWŁOCIOWEGO
Miód nawłociowy ze względu na unikatowe walory smakowe w postaci lekko kwaskowego smaku i wyczuwalnej goryczki stanowi bardzo cenne źródło surowca dla produkcji miodów pitnych oraz nalewek na bazie czystego alkoholu. Zastosowanie miodu nawłociowego jest jednak znacznie szersze, ponieważ medycyna ludowa oraz zwrot ku naturalnym metodom terapii traktuje nawłoć podobnie jak inne dzikorosnące zioła, np. wrotycz za niezwykle cenne. Zastosowanie miodu nawłociowego, podobnie jak miodu z kwiatów wrzosów jest wskazane przyleczeniu przerostu prostaty i zatrzymaniu wody w organizmie.
Miód nawłociowy - właściwości
Nawłoć – kwiaty i ziele są cenione w ziołolecznictwie jako środek korzystny na funkcjonowanie układu moczowego i oczyszczanie organizmu z toksyn. Wielu klientów sięga po nasz produkt, ponieważ miód nawłociowy właściwości dla zdrowia ma ogrom! Warto wymienić te najważniejsze:
wspomaga leczenie stawów,
wykazuje właściwości moczopędne,
działa przeciwbakteryjnie i łagodzi stany zapalnie,
usuwa z organizmu toksyny i zbędne składniki przemiany materii.
Systematycznie przyjmowany miód z nawłoci znajduje zastosowanie wspomagające w leczeniu stawów. Stany zapalne łagodzą także seskwiterpeny, garbniki i substancje śluzowe. Miódnawłociowy wykazuje również właściwości moczopędne ze względu na obecność flawonoidów i saponin. Składniki te działają także przeciwbakteryjnie.
MIÓD NAWŁOCIOWY – CENA
Miód nawłociowy często porównuje się z wrzosowym, ponieważ oba mają podobne właściwości i powstają praktycznie już po sezonie letnim, na granicy słonecznej pogody i jesiennych chłodów. Odmiany różnią się w smaku i nakładzie pracy, włożonym w ich wytwarzanie. Miód wrzosowy o wiele trudniej zebrać pszczołom z pożytku niż miód nawłociowy. Cena odzwierciedla tę różnicę, dlatego nawłoć jest znacznie tańsza od wrzosowego miodu premium. W sklepie Królewskie-MIody.pl miód z nawłoci oferujemy w opakowaniu 1,25 kg lub w zestawach prezentowych z innymi odmianami miodu. Aktualna cena znajduje się przy produkcie.