Miód wrzosowy jak sama nazwa mówi pochodzi z wrzosów. Zbierają go pszczoły w końcówce sierpnia i września. Jest miodem unikatowym. Posiada galaretowatą konsystencję oraz finezyjny smak i zapach kwitnących wrzosów. Ze względu na bardzo dużą pracochłonność oraz kaprysy pogody jest najciężej zbieranym gatunkiem miodu. Częste letnie susze niszczą wrzosowiska i nektarowanie w okresie jesiennym nie występuje. Dzięki swoim walorom smakowym i bukiecie zapachu późnego lata jest to miód kolekcjonerski. Swoją ceną przewyższa kilkukrotnie miody wielokwiatowe jednak wart jest swojej ceny.
Miód wrzosowy zaliczamy do produktów premium ze względu na unikatowy charakter. To czysty odmianowy miód z kwiatów wrzosów o najbardziej unikalnym smaku i zapachu. Wrzosowiska w Nowej Dębie zapełniają się kwitnącymi krzewinkami pod koniec lata i cieszą oko fioletowym kolorem aż do pierwszych mrozów. Pszczoły zbierają pyłek kwiatowy w końcówce sierpnia i we wrześniu. Ze względu na bardzo dużą pracochłonność oraz kaprysy pogody jest najtrudniejszym w zbiorze gatunkiem miodu. Letnie susze często niszczą wrzosowiska i nie pojawiają się nektary w kwiatach w okresie jesiennym. Ilość zebranego miodu zależy więc bezpośrednio od pogody i tego, jakie było lato.
MIÓD WRZOSOWY - WŁAŚCIWOŚCI
Miód wrzosowy dzięki swoim walorom smakowym i bukietowi zapachu późnego lata jest wysoko cenionym produktem kolekcjonerskim. Swoją wartością przewyższa kilkukrotnie miody wielokwiatowe, jednak ze względu na jego smak, wart jest wyższej ceny. Właściwości lecznicze miodu wrzosowego to finezyjny smak i zapach kwitnących wrzosów oraz gęsta konsystencja. W przeciwieństwie do innych gatunków miód wrzosowy charakteryzuje się galaretowatą strukturą. Ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.
Miód z wrzosów krystalizuje się w różnym tempie i czasie – niekiedy szybko, a czasem znacznie wolniej, pozostawiając miłośnikom miodu przez dłuższy czas większą płynność. Jeśli się krystalizuje, to jego konsystencja zmienia się w średniej wielkości ziarna. Wykorzystaj jego niesamowite właściwości prozdrowotne.
SMAK I ZAPACH MIODU Z WRZOSÓW
Miód wrzosowy charakteryzuje się raczej ciemnym kolorem, który przechodzi od odcieni bursztynowych po herbaciane, a i te mogą być w jaśniejszych i ciemniejszych tonacjach. Przed skrystalizowaniem jego barwa może nawet osiągać czerwone i bursztynowe nuty. Po skrystalizowaniu kolor zmienia się od żółto-pomarańczowego do brunatnego.
Miód wrzosowy jest mało słodki, ma ostry i gorzkawy posmak oraz dość intensywny wrzosowy zapach. Ten gatunek miodu jest szczególnie ceniony za korzystny wpływ na zdrowie, ze względu na swoje silne działanie przeciwzapalne.
NA CO JEST DOBRY MIÓD WRZOSOWY?
Zastosowanie miodu z wrzosów jest naprawdę szerokie. Przede wszystkim to doskonały środek, stosowany w leczeniu zapalenia dróg moczowych, stanach zapalnych żołądka i gruczołu krokowego prostaty, a także kamicy nerkowej, zapalenia jelit oraz biegunki.
Miód wrzosowy zawiera więcej fruktozy i mniej sacharozy niż inne miody. Ponadto ma w składzie nieco więcej aminokwasów – w ilości białka, jak i w liczbie poszczególnych aminokwasów w miodzie niż inne rodzaje. Miód z wrzosów różni się od innych odmian nieznacznie zawartością wody, gdyż zawiera zwykle ponad 20 proc., podczas gdy inne miody pod tym względem nie przekraczają tej ilości wody. Dokładny skład i wartość odżywcza miodu różni się nie tylko w zależności od rodzaju, ale także regionu, czasu zbioru i czynników wpływających na wzrost wrzosu. Nietypowe właściwości miodu z kwiatów wrzosowego można podsumować krótko:
więcej fruktozy,
mniej sacharozy,
duża zawartość aminokwasów,
nieco większa zawartość wody.
Cenne właściwości miodu wrzosowego polegają również na tym, że jest bogatym źródłem witaminy B i witaminy A, które działają wspomagająco na oczy, wpływając na rozwój, chroniąc nabłonek układu oddechowego, pomagając zwalczać bakterie i wirusy. Dodatkowo odpowiada za wygląd i zdrową kondycję włosów, skóry i paznokci. Kwiaty wrzosów to również znany medycynie naturalnej środek moczopędny, który wspiera wydalanie toksyn z organizmu.
MIÓD WRZOSOWY – CENA
Gdzie kupić miód wrzosowy? W sklepie Królewskie-Miody.pl oferujemy doskonałej jakości wyroby z pasieki wędrownej, a wśród nich także nasz rarytas z wrzosowiska. Cena miodu wrzosowego zależy od pojemności słoika, a także od obfitości zbiorów w danym sezonie. Gdy zdarzy się ciepła jesień i w dzień mocniej świeci słońce, pszczoły mogą zbierać z wrzosowiska wszystko, co najlepsze.
Nasze miody są dostępne w opakowaniach:
słoik o pojemności 200 ml – zawiera 250 g miodu,
słoik o pojemności 320 ml – zawiera 375 g miodu,
słoik o pojemności 900 ml – zawiera 1,25 kg miodu,
skrzyneczki i zestawy prezentowe zawierające miód wrzosowy (cena przy produkcie).