Jak powstaje spadź iglasta i liściasta?

Jak powstaje spadź iglasta i liściasta?

Spadź iglasta i liściasta to dla pszczół surowiec do wytwarzania miodu. Popularniejszy miód nektarowy powstaje z pyłków kwiatowych, natomiast miód spadziowy zbiera się z cennych dla pasieki gatunków drzew. Co to jest spadź iglasta? Kiedy jest dla pszczół dostępna spadź, a przede wszystkim, na jakich drzewach występuje spadź iglasta i liściasta?

Co to jest spadź iglasta?

Spadź iglasta – słodka, lepka ciecz pojawia się w postaci kropel na gałęziach i liściach niektórych gatunków krzewów czy drzew iglastych. Skąd bierze się spadź? To naturalna wydzielina owadów równoskrzydłych, które żywią się sokami liści i igieł. Owady, na przykład mszyce, wchłaniają białko z soków drzew i nie są zainteresowane przyswajaniem cukrów, które obficie występują w odżywczych sokach. Resztę niestrawionego soku, czyli głównie cukry, po prostu wydalają. W ten sposób powstaje lepka ciecz, którą owady pozostawiają na liściach i pędach. Zbierają ją pracowite pszczoły i przerabiają na miód ze spadzi iglastej. Przyroda jest doskonale zorganizowana i nie ma w niej miejsca na marnotrawstwo, tym bardziej że spadź to niezwykle wartościowy pokarm dla pszczół.  

Na jakich gatunkach drzew występuje spadź?

Spadź liściasta występuje na wielu popularnych gatunkach, takich jak brzozy, dęby, klony, lipy oraz bardzo często na drzewach i krzewach owocowych. Natomiast iglaste rośliny, obfitujące w spadź to głównie sosny i świerki, a także jodły i modrzewie. Na Podkarpaciu korzystamy najczęściej z dobrodziejstwa lasów jodłowych, jednak o występowaniu spadzi decydują owady: mszyce i czerwce.

Im więcej owadów na drzewach, tym obficiej będzie również występowała miododajna spadź. Z punktu widzenia pszczelarza, to właśnie ilość spadzi jest tutaj najważniejsza. Pszczelarze mają swoje sposoby, jak to sprawdzić. Pozostawiają pod kilkoma drzewami kartki papieru na noc, a rankiem sprawdzają, ile spadzi nakapało. Jeśli trafi się urodzajny spadziowy pożytek, warto przestawić pasiekę wędrowną. Wkrótce okaże się, czy właściwości spadzi iglastej z danego drzewa odpowiadają przywiezionej tu rodzinie pszczelej.

Jak rozpoznać prawdziwy miód spadziowy?

Miód spadziowy z drzew iglastych i liściastych to zupełnie inne smaki i właściwości. W pasiecie Królewskie Miody, oferujemy doskonały miód nektarowo-spadziowy, a także czysty miód spadziowy jodłowy, który reprezentuje wszystkie cenne właściwości spadzi iglastej. Miód spadziowy w porównaniu z innymi modami nektarowymi ma więcej wartości odżywczych.

Miód nektarowo-spadziowy w atrakcyjnej cenie
Miód nektarowo-spadziowy

Warto wiedzieć, że jodłowe nektary charakteryzuje wyższa zawartość soli mineralnych. Miód spadziowy z lasów jodłowych wykorzystuje się przy dolegliwościach górnych dróg oddechowych oraz wspierająco podczas leczenia wielu chorób m.in. gastrycznych. Z powodzeniem stosuje się go również w chorobach reumatycznych i skórnych.

Jak rozpoznać prawdziwy miód spadziowy? Miód jodłowy ma specyficzny smak oraz zapach i przyjemny aromat z wyczuwalną nutą żywicy. Spadź można rozpoznać po kolorze – przyjmuje głęboką barwę w odcieniu ciemnego bursztynu, a miód ze spadzi z młodych drzew ma szaro-zielony odcień. Wiele zależy od tego, kiedy drzewa dają spadzi iglastej najwięcej. Bywają sezony, że pojawia się wcześnie – już z początkiem maja i trwa przez dwa, trzy, a nawet cztery miesiące. W niektórych latach dopiero w sierpniu czy wrześniu pszczoły mogą zbierać spadź, ale za to sezon trwa aż do października. Pszczelarze mają więc około 3-4 miesiące na przewożenie uli, by pszczoły pozbierały surowiec do produkcji tego pysznego miodu.