Wosk pszczeli w kosmetyce – do czego jest wykorzystywany?
Odkąd zaczęliśmy się zajmować pszczołami wosk pszczeli towarzyszy nam co dziennie. Jak z pszczołami mamy kontakt tylko w okresie wegetacyjnym tak z ich produktami jesteśmy cały rok. Ktoś pomyśli że pszczoły to tylko: miód, pyłek czy pierzga. Konsument postrzega tylko najbardziej rozpoznawalne pszczele produkty. Jednak wosk pszczeli jest najważniejszym produktem pracy pszczół. Dzięki niemu nasze pożyteczne owady budują swój piękny plaster miodu, w którym mogą później gromadzić miód i pozostałe swoje produkty. Oprócz tego w tak pięknej konstrukcji woskowej wychowują się młode pokolenia pszczelich robotnic dzięki czemu rój pszczeli zachowuje swoją ciągłość życia. Już od dłuższego czasu zauważyć można tendencję wzrostową do wykorzystania wosku pszczelego w kosmetyce. Również coraz więcej osób zdecydowanie sięga po produkty z jego dodatkiem i chwali sobie ich działanie. Poznaj właściwości wosku pszczelego i dowiedz się, dlaczego warto używać kosmetyków na jego bazie!
Jakie są zastosowania wosku pszczelego?
Dawniej używało się wosku pszczelego przy produkcji świec, jednak było to kosztowne, dlatego obecnie świece z wosku pszczelego świadczą o wysokim statusie materialnym ich odbiorców oraz o tym że ich odbiorcy bardziej cenią naturalne produkty od pospolitego sztucznego zamiennika. Wosk pszczeli chętnie natomiast wykorzystuje się w kosmetyce, ponieważ ma antybiotyczne działanie, jest bogaty w karetonidy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Bardzo intensywnie jest też poszukiwany w przemyśle spożywczym przy produkcji naturalnych serów.
Wosk pszczeli – właściwości
Substancja ta bogata jest w różnego rodzaju kwasy takie jak palmitynowy, melisowy, octowy, masłowy czy walerianowy. Zawiera też proteiny, lipidy, witaminy i cenne sole mineralne. Nie posiada smaku, a jego zapach jest neutralny. Ma niekrystaliczny drobnoziarnisty i matowy skład. Po podgrzaniu tworzy miękką, giętką masę, nierozpuszczalną w wodzie, rozpuszczalną w alkoholu lub eterze i całkowicie rozpuszczalną w tłuszczach i olejkach eterycznych. Wszystko to sprawia, że wosk pszczeli jest celowo wykorzystywany do produkcji kosmetyków naturalnych odpowiednich dla każdego rodzaju skóry.
Wosk pszczeli w kosmetyce
Wosk pszczeli jest najczęściej stosowany w kosmetyce. Wynika to z cennych właściwości, jakie posiada. Działa bakteriobójczo, wygładzająco i nawilżająco. Dzięki silnie odżywczym substancjom kontroluje wydzielanie sebum i chroni skórę przed wysychaniem. Produkty wzbogacone woskiem pszczelim pomagają również w gojeniu się ran. Należy jednak pamiętać, że wosk pszczeli nie może być stosowany jako bezpośrednia baza do maści, ponieważ ma dużą twardość. Będzie jednak działał jako składnik mieszanki z olejem lub ciekłą parafiną. Nabierze wtedy charakteru emulgatora stosowanego w:
– kremach do twarzy,
– balsamach,
– tuszach do rzęs,
– szminkach,
– kremach pod oczy,
– cieniach do powiek,
– podkładach,
– mydłach,
– produktach do stylizacji włosów,
– kredkach do oczu,
– plastrach do depilacji,
– preparatach wybielających płytkę paznokcia.
Działanie wosku pszczelego – jaki daje efekt?
Kosmetyki zawierające wosk pszczeli przede wszystkim nawilżają, odżywiają i uelastyczniają skórę. Dodany do kremów i balsamów sprawia, że produkty te lepiej się rozprowadzają i wchłaniają, a także tworzą ochronny filtr na skórze. W przypadku kosmetyków do pielęgnacji lub stylizacji włosów dodatek wosku pszczelego nada włosom blask i wygładzi rozdwojone końcówki.
Wykorzystanie wosku pszczelego poza kosmetyką
Najczęściej produktu naszych pszczółek używa się w kosmetyce i medycynie, jednak to nie jedyny sposób korzystania z właściwości wosku pszczelego. Jego zastosowanie znajdziemy również w:
stomatologii – przy tworzeniu modeli zębów,
środkach czystości – produktach polerujących do podłóg i mebli,
leśnictwie – drzewny wosk,
w produkcji spożywczej,
farbach artystycznych – woskowane papiery, litograficzne farby, kredy olejne.
W technologii mleczarstwa powlekanie serów warstwą wosku pszczelego stosowano od dawna, głównie w celu ograniczenia nakładów na pielęgnację serów w czasie ich dojrzewania oraz zabezpieczenia ich przed osuszką i pleśnieniem. Ponadto wosk stanowi ochronę sera przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz daje możliwość produkcji serów bez skórki. I chociaż warstwy parafinowe bądź woskowe są niejadalne, zdecydowanie zwiększają poprawę estetyki wyglądu serów.
Reply