Miód na nadciśnienie i serce: idealny środek wspierający

Miód na nadciśnienie i serce: idealny środek wspierający

Choroby układu krążenia należą do schorzeń cywilizacyjnych, które dotykają coraz większej liczby osób. W grupie ryzyka zapadnięcia na nadciśnienie czy miażdżycę znajdują się coraz młodsi ludzie. Zatrważające statystyki sprawiają, że zarówno w ramach leczenia, jak i profilaktyki sięgamy po naturalne metody wsparcia w walce z chorobami układu krążenia. Jedną z nich jest wprowadzenie do diety miodu. 

Na nadciśnienie tętnicze lub inne choroby układu krążenia najczęściej chorują osoby, które ukończyły 45 lat, głównie mężczyźni. Wiele z nich decyduje się na spożywanie owoców, potraw i innych posiłków, które wspierają leczenie. Warto do diety włączyć także miód. Jaki rodzaj „złotego płynu”  wybrać, chorując na nadciśnienie tętnicze?

Miód dobry na serce: wzmocnij jego pracę

Wokół spożywania miodu na różne schorzenia powstało wiele mitów. Niemieccy naukowcy, przeprowadzając badania, wykazali, że picie miodu na serce poprawia ukrwienie dużych naczyń sercowych i pomaga znormalizować zaburzenia krążenia. Miód często wspomaga leczenie zaburzeń rytmu serca. Poza tym obniża poziom cholesterolu. 

Miód na serce pozwala także uspokoić tętno oraz wzmocnić wydolność serca, pomaga także podczas leczenia nerwicy serca oraz pomaga zmniejszyć lub pozbyć się bólu i zmęczenia w okolicach tego narządu. Miód pity regularnie pomaga także podczas leczenia miażdżycy. Dodatkowo „płynne złoto” pomaga poprawić jakość snu, sprawiając że czujemy się lepiej. Co ciekawe, prawie każdy rodzaj miodu ma właściwości uspokajające, co pomaga ustabilizować pracę serca.

Zalet picia miodu na serce jest sporo. Do najważniejszych korzyści spożywania miodu należą:

  • wspomaganie uszczelniania naczyń krwionośnych,
  • działanie przeciwwysiękowe,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych okolic serca,
  • poprawa elastyczności naczyń krwionośnych,
  • zapobieganie powstawaniu wybroczyn, wylewów i pękaniu naczyń,
  • poprawa krążenia.

Jak stosować miód na serce?

Decydując się na picie miodu na serce, warto pamiętać, że należy robić to regularnie i przez dłuższy czas. Najlepsza dawka to ok. 100–120 g dziennie przez trzy tygodnie. Wybierając dawkowanie, dobrze postawić na trzy porcje dziennie.

Miód na serce można nabrać na łyżkę i zjeść. Można też posmarować nim kanapkę czy zastosować jako dodatek do herbaty lub rozpuścić go w połowie szklanki ciepłej (nie gorącej!) wody. Taka dawka powinna mieć minimum 40 g. Miód na krążenie należy spożywać na godzinę przed lub po posiłku, bez przerwy, przez co najmniej 6 tygodni.

Jaki miód jest najlepszy na serce?

Wybierając miód dobry na serce, warto przyjrzeć się bliżej tym rodzajom miodu:

  • miód gryczany – zawiera dużo naturalnego żelaza i pochodnych rutyny, które zwiększają wytrzymałość i elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Dodatkowo spora dawka cukrów prostych sprawia, że miód gryczany skutecznie wspomaga leczenie chorób na tle miażdżycowym;
  • miód rzepakowy – rekomendowany szczególnie przy dusznicy bolesnej. Jest skuteczny także na arytmię serca. Zawiera związki, które pozytywnie wpływają na pracę serca. Należą do nich m.in. potas, magnez i acetylocholina;
  • miód faceliowy  – zawiera jony, takie jak: magnez, żelazo i kobalt, które wpływają na stymulację czerwonych ciałek krwi. Dodatkowo działa przeciwzakrzepowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie;
  • miód spadziowy – wyróżnia go wysoka zawartość związków mineralnych potasu, fosforu, chloru, wapnia i żelaza.

Miód na krążenie może okazać się strzałem w dziesiątkę u tych osób, które lubią leki lub preparaty wspomagające, które są smaczne. Warto wiedzieć także, że miód nie tuczy, więc jego długotrwałe zażywanie nie doprowadzi do wzrostu masy ciała. 

*Informacje zawarte w artykule nie są poradą medyczną. Jeśli potrzebujesz porady medycznej udaj się do lekarza.

źródło informacji o właściwościach miodu:  https://www.czytelniamedyczna.pl/2617,dzialanie-miodu-na-serce-i-uklad-krazenia.html