Czy miód na kaszel jest skuteczny?

Czy miód na kaszel jest skuteczny?

Miód pszczeli może być środkiem stosowanym w leczeniu kaszlu, kataru i infekcji gardła zamiast antybiotyków, które często są mniej efektywne – twierdzą badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie. Stosowanie miodu na kaszel i ból gardła nie ma praktycznie żadnych efektów ubocznych w przeciwieństwie do leków. Jaki miód na kaszel wybrać?

Miód na kaszel i przeziębienia

Miód, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, jest chętnie stosowany na lekkie przeziębienia jako naturalny sposób na kaszel. W trakcie infekcji, którym towarzyszy uporczywy katar, gorączka i kaszel suchy lub mokry, miód pszczeli okazuje się niezastąpiony. Jak dokładnie działa miód na kaszel – to przedmiot badań naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie. Po przeanalizowaniu badań klinicznych z 14 ośrodków badawczych i przebadaniu ponad 1,7 tysiąca pacjentów stwierdzili, że naturalny miód pszczeli okazał się najskuteczniejszym środkiem w łagodzeniu kaszlu.

Badanie potwierdziło, że miód pszczeli działa skuteczniej niż syntetyczne leki stosowane na kaszel. Powodował on zmniejszenie częstotliwości kaszlu średnio o 44 proc. Przyjmowanie miodu skracało również okres przeziębienia o 2 dni w stosunku do leczenia zwykłą farmakologią.

Badania nad skutecznością działania miodu na kaszel

Na łamach BMJ Evidence Based Medicine ukazał się artykuł naukowy, w którym badacze napisali, że infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszym powodem przepisywania przez lekarzy antybiotyków. Jednak – jako że większość tych infekcji ma charakter wirusowy – antybiotyki są w ich leczeniu nieskuteczne i niewłaściwe. Następnie stwierdzono, że miód może być alternatywą w sytuacji, gdy lekarz chce przepisać bezpieczny środek leczenia takich infekcji.

„Miód jest tani, łatwo dostępny i bardzo mało szkodliwy. Kiedy lekarze chcą przepisać coś na infekcję górnych dróg oddechowych, rekomendujemy miód jako alternatywę dla antybiotyku” – dodają.

Miód na kaszel dla dzieci wygrywa z syropem przeciwkaszlowym

Naukowcy sprawdzali wielokrotnie, jak działa miód na kaszel w przypadku dzieci. Badania przeprowadzali m.in. lekarze oddziału pediatrycznego na Uniwersytecie w Pensylwanii. Porównywali oni u dwóch grup dzieci działanie przeciwkaszlowe naturalnego miodu pszczelego oraz dekstrometorfanu, silnego leku przeciwkaszlowego. Trzecia grupa, kontrolna, spożywała miód sztuczny. Dzieci otrzymały od lekarzy zalecenia, aby przyjmować od 1/2 do 2 łyżeczek miodu.

Jak się okazuje, w grupie leczonej naturalnym miodem pszczelim wskaźnik działania przeciwkaszlowego wynosił 32,2 proc. – to niemal dwa razy więcej w porównaniu ze wskaźnikiem skuteczności przeciwkaszlowej uzyskanym dla dekstrometorfanu: 14,2 proc. Warto dodać, że sztuczny miód nie wykazywał żadnego działania przeciwkaszlowego. W badaniu wzięło udział 105 dzieci w wieku od 2 do 18 lat. Lekarze z Uniwersytetu w Pensylwanii stwierdzili, że miód jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy w leczeniu kaszlu od syntetycznego leku przeciwkaszlowego.

Podobne badanie, które obejmowało ponad 100 dzieci, miało na celu odpowiedzieć na pytanie, czy miód jest dobry na kaszel i gorączkę. Wzięły w nim udział dzieci i młodzież w wieku od 2 do 18 lat z infekcją górnych dróg oddechowych, nocnym kaszlem i gorączką trwającą ponad 8 dni.

Czy miód jest dobry na kaszel i gorączkę?

  1. Podawanie miodu zmniejszało u 47,3 proc. dzieci nocny kaszel w porównaniu z 24,7 proc. dzieci, które nie otrzymały miodu.
  2. Spożywanie miodu powodowało szybszy powrót do zdrowia u 53,7 proc. dzieci w porównaniu do grupy nieleczonej miodem, gdzie wskaźnik ten wynosił 33,4 proc.

Jak podawać miód na kaszel?

Stosowanie terapii miodem pszczelim w przypadku kaszlu jest łatwym i naturalnym sposobem na łagodzenie symptomów infekcji układu oddechowego. Jak podawać miód na kaszel? Dorośli mogą łagodzić dolegliwości, stosując miód wielokwiatowy na kaszel. Najlepiej na pół godziny przed jedzeniem przyjąć łyżkę miodu i powtarzać tę czynność kilka razy dziennie. Miód jest również doskonałym dodatkiem do ziołowej herbaty lub ciepłej wody z cytryną. Nawadnianie organizmu i wspieranie układu odpornościowego jest niezbędne podczas przeziębienia. Miód po rozpuszczeniu w letniej wodzie działa najefektywniej, ponieważ antybiotyczność rozcieńczonego miodu może wzrastać od 6 do nawet 220 razy w porównaniu z miodem nierozpuszczonym w wodzie.

Czy miód może wzmagać kaszel?

Terapia naturalnym miodem pszczelim przyczynia się do redukcji suchości w gardle, nawilża błony śluzowe i pomaga w usunięciu wydzieliny z oskrzeli. W trakcie leczenia miodem zauważalne jest zanikanie objawów takich jak kaszel, ból gardła i bóle głowy. Następuje także stabilizacja temperatury ciała, jak również ogólne polepszenie samopoczucia. Miód jest niezastąpiony w leczeniu uporczywego kaszlu, ale czy miód wzmaga kaszel? Faktem jest, że miód ułatwia usuwanie wydzieliny z drzewa oskrzelowego – pobudza aktywność wydzielniczą gruczołów znajdujących się w błonie śluzowej oskrzeli. Naturalne substancje zawarte w miodzie, takie jak gwajakol, powodują upłynnienie wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych. Jednocześnie przyspieszają one ruch nabłonka migawkowego w błonie śluzowej oskrzeli, co ułatwia prawidłowe odkrztuszanie i oczyszczenie dolnych dróg oddechowych.

Jaki miód na suchy kaszel, a jaki na kaszel mokry?

Jaki miód na suchy kaszel będzie najlepszy dla dzieci, a jaki dla dorosłych? Jaki miód na kaszel krtaniowy wybrać? Miody o najsilniejszym działaniu z pasieki Królewskie Miody o właściwościach antybiotycznych, a zarazem najlepiej łagodzące kaszel, to:

Dorosłym można polecić wszystkie wymienione gatunki miodu, natomiast dla dzieci najlepszym miodem na kaszel będzie łagodny w smaku miód rzepakowy albo miód lipowy. Miód gryczany i miód spadziowy mają intensywny aromat, który bardziej odpowiada dorosłym niż dzieciom. Jaki wybrać miód na kaszel w ciąży? Każdy z polecanych miodów jest bezpiecznym środkiem przeciwkaszlowym, który może być spożywany zarówno przez kobiety w ciąży, jak i podczas karmienia piersią.