Mleczko pszczele – czym jest i jak powstaje

Mleczko pszczele – czym jest i jak powstaje

Rarytas, jakim jest mleczko pszczele w czystej postaci, trudno kupić w sklepie. Świeże mleczko pszczele nieodpowiednio przechowywane szybko traci cenne właściwości, w przeciwieństwie do miodu, który pozostaje świeży przez długi czas. Na co jest dobre pszczele mleczko? Kiedy stosować? Czy jest zdrowe? Gdzie kupić prawdziwe mleczko pszczele?

Jak powstaje mleczko pszczele?

Mleczko pszczele, które cechują wyjątkowe właściwości, jest specyficzną wydzieliną gruczołów gardzielowych pszczół robotnic. Pszczelarze uzmysłowili nam, że mleczko pozyskiwane z pasieki ma wprost magiczne właściwości dla zdrowia i samopoczucia. Wystarczy zaobserwować, w jaki sposób pszczoły wykorzystują je w ulu. Rodzina pszczela ma swoją królową matkę, która od pierwszego do ostatniego dnia życia karmi się mleczkiem pszczelim – najbardziej wartościowym pokarmem, jaki wytwarzają owady. Matki pszczele odżywiają się takim mleczkiem w całym okresie stadium larwalnego i podczas czerwienia. Można powiedzieć, że ten eliksir zapewnia długie panowanie. Matka pszczela żyje bowiem do 4-5 lat, a inne pszczoły (robotnice, trutnie), które dostają mleczko tylko przez pierwsze trzy dni, żyją kilka miesięcy, a czasem zaledwie kilkadziesiąt dni.

Mleczko pszczele – właściwości:  

  • zwiększa odporność na infekcje,
  • korzystnie wpływa na sprawność fizyczną oraz intelektualną,
  • wzbogaca dietę w witaminy i związki mineralne,
  • działa bakteriostatycznie na organizm człowieka,
  • przyspiesza czas zrastania się złamanych kości.

Wyjątkowy skład mleczka pszczelego

W składzie mleczka pszczelego znajdziemy dużo białka oraz cukrów (m.in. fruktoza, glukoza, maltoza), a także około 5 proc. lipidów, czyli cennego tłuszczu. O wyjątkowości mleczka pszczelego stanowi bogaty zestaw hormonów, witamin i składników mineralnych, których jest więcej niż w łatwiej dostępnym miodzie czy pyłku kwiatowym. Właściwości zdrowotne mleczka pszczelego wynikają z zawartości cennych mikroelementów.

Skład mleczka pszczelego:

  • Hormony: neurohormon acetylocholiny oraz hormony płciowe: estradiol, progesteron i testosteron,
  • Enzymy: amylaza, inwertaza, proteaza,
  • Witaminy: A, PP, B1, B2, B6, B12, C, D, E, biotyna, kwas pantotenowy, kwas nikotynowy, kwas foliowy,
  • Mikro- oraz makroelementy: potas, kobalt, żelazo, cynk, miedź, fosfor, mangan, magnez, siarka, chlor, bizmut, nikiel, arsen, krzem.

Ile kosztuje mleczko pszczele?

Przy tylu cennych właściwościach trudno się dziwić, że cena mleczka pszczelego jest wysoka. Warto jednak zwrócić uwagę, czy sprzedawcy naprawdę oferują naturalne, świeże mleczko pszczele. Małe opakowanie kosztuje powyżej 100 zł. Częściej możemy spotkać wyroby zawierające mleczko pszczół jako składnik np. kremów, maści czy balsamów, a także miód mieszany z mleczkiem pszczelim. Świeży produkt jest nietrwały, wymaga transportowania w opakowaniu chłodzonym, a samo mleczko musi być przechowywane w lodówce.

Jak wiemy, zimą w pasiece nie pozyskuje się pszczelich wyrobów, a cała produkcja powstaje w okresie od maja do października, najpóźniej do listopada, jeśli pogoda jest jeszcze odpowiednia do zbierania ostatnich pyłków kwiatowych. Najlepiej więc zaopatrzyć się w mleczko pszczele bezpośrednio w pasiece i mieć pewność, że było przechowywane w niskiej temperaturze.

Stosowanie mleczka pszczelego

Jak stosować mleczko pszczele, aby skutecznie działało? Najlepiej przyjmować je pod język – ten sposób jest uznawany za najbardziej efektywny, ponieważ pobudza wydzielanie enzymów w ślinie. Zalecane dawki dzienne wynoszą od 50 mg do 300 mg u dorosłego człowieka. Dla dzieci (powyżej 3. roku życia) wystarczy połowa tej ilości. Mleczko można stosować na czczo przed śniadaniem lub przed snem, 2-3 godziny po kolacji. Dostępne są również kapsułki zawierające mleczko pszczele. Dawkowanie mleczka pszczelego jest podane na opakowaniu.