Jak zapobiegać użądleniom pszczół?

Jak zapobiegać użądleniom pszczół?

Miesiące wiosenne i letnie to czas, kiedy chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Dla osób uczulonych na jady owadów to niestety również okres, kiedy istnieje największe ryzyko użądlenia. Właśnie wtedy pszczoły, osy, szerszenie czy trzmiele wykazują największą aktywność, ściśle związaną z okresem pylenia roślin.

Co to jest użądlenie?

Użądlenia to inaczej ukąszenia, ucięcia lub ukłucia żądłem. W naszym kraju użądlenia dokonują najczęściej osy, pszczoły, Wywołują one zazwyczaj nieduży miejscowy obrzęk oraz zaczerwienienie i niewielką bolesność. W skrajnych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego.

Różnice między pszczołą a osą:

Pszczoła: długość ciała robotnic to z nimi w ogromnej większości przypadków mamy do czynienia wynosi około 15 mm. Wyjątek stanowią królowe, osiągające nawet do 25 mm długości. Pszczoły mają tułów gęsto pokryty włoskami i to ją odróżnia od gładkiej osy. Ich ciało jest krępe, bez wyraźnego zwężenia w talii. Pszczeli kolor można nazwać “niewyraźnym”, brunatnym, rudym i ciemnym.

pszczoła - jak wygląda?

Osa: może osiągać 15-18 mm długości. Na pierwszy rzut oka, biorąc pod uwagę właśnie długość, nie jest więc łatwo odróżnić ją od pszczoły. Na szczęście są inne szczegóły. Przede wszystkim, ubarwienie osy jest bardzo wyraźne – żółto-czarne. To żywe i wyróżniające się kolory, inaczej niż w przypadku pszczół, które są bardziej rudawe, brunatne. Co więcej, tułów osy jest nieowłosiony i zwężony pośrodku – stąd mowa o “talii osy”.

osa - jak wygląda

Różnica w użądleniach pszczoły i osy

Tak naprawdę pszczoła żądli tylko wtedy kiedy zostanie zaatakowana lub poczuję się zagrożona. Używa do tego specjalnych haczyków, znajdujących się w żądle. Jego wybicie z ciała człowieka wiąże się dla niej z dużym wysiłkiem, który przypłaca życiem. Pszczoła po wbiciu żądła zostawia je wraz z kawałkiem odwłoku w ciele napastnika. Użądlenie pszczoły jest mniej bolesne niż osy.

W odróżnieniu od pszczół, które nie szukają specjalnie ludzkiego towarzystwa, osy mniej się nas boją i wykazują agresywność także wtedy, gdy nie czują się zaatakowane. Nie muszą się bowiem martwić, że to ostatnie użądlenie w ich życiu. Bliskie spotkanie z osą jest bardziej bolesne niż z pszczołą, osa bez problemu wyciąga żądło z ciała i nie wstrzykuje całego jadu od razu.

Różnice w jadzie pszczół i os

Jad pszczeli a jad osowatych różni się również pod względem stężenia pH oraz składem jadu, który po użądleniu pszczoły powoduje ból a po użądleniu os swędzenie.

pszczoła podczas żądlenia