Zima w ulu i za oknem

Zima w ulu i za oknem

Pszczoły to bardzo wrażliwe owady, które potrzebują odpowiednich warunków do zimowania. Ich drobne ciałka muszą być utrzymywane w temperaturze powyżej 8 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura jest niższa ciało pszczoły wyziębia się co prowadzi do śmierci. W zimującym ulu panuję stała temperatura, która wynosi od 33-35 stopni. Aby ogrzać ul pszczoły zbijają się w tzw. kłąb. Zazwyczaj zajmuje on kilka ramek. Jego otoczkę tworzy grupa pszczół, która ma na celu niedopuszczenie do zbytniego niewychodzenia kłębu. Machanie skrzydełkami prowadzi do wytwarzania energii cieplnej. Jest to sposób w jaki pszczoły utrzymują ciepło w ulu. Temperatura otoczenia w środku w dużej mierze zależy od pogody na zewnątrz, dlatego pszczoły mogą ją obniżać oraz podwyższać.

Jak wygląda przygotowanie pszczół do zimy?

Wiele osób myśli, iż pszczoły zapadają w sen zimowy. Jest to nie prawda. Dzięki tworzeniu kłębu są wstanie przetrwać najzimniejsze miesiące. Zimowanie pszczół trwa zazwyczaj od listopada do marca. Późną jesienią pszczoły zbierają się w grupę i tworzą kłąb w dolnej części ula na plastrach gdzie nie ma pokarmu. Zapasy znajdują się nad nimi. Z czasem gdy ubywa pokarmu przesuwają się ku górze. Tak naprawdę proces przygotowania do zimy trwa przez cały sezon. Już od pierwszych dni wiosny zbierany jest nektar, który później przerabiany jest na miód. Oprócz nektaru pszczoły gromadzą również pierzgę, która służy im do karmienia czerwiu w okresie przedwiosennym, gdy pszczoły nie wylatują jeszcze z ula. Wypędzanie trutni z ula jest również formą przygotowawczą do zimy. Odbywa się to na przełomie lipca oraz sierpnia po przekwitnięciu lipy oraz gryki.

Co zagraża pszczołom w zimie?

Ul pszczeli zimą

Na zimujące pszczoły duży wpływ ma cisza i spokój w pasiece. Co roku zdarza się, że znajdą się zwierzęta, które będą przeszkadzać w zimowym odpoczynku pszczołom. Jednym z nich jest Zębiełek karliczek. Jeżeli uda mu się dostać do pasieki, a co gorsza do do ula, może spowodować osypanie się całej rodziny. Równie dobrze radzi sobie ze słabymi rodzinami, jak i bardzo silnymi. Oprócz gryzoni pszczołom zagrażają równie niektóre gatunki ptaków. Dzięcioł Duży jest jednym z nich. Okazuje się, że potrafi on wyrządzić duże szkody dla rodzin pszczelich. Dzięcioł wlatując do pasieki poszukuje pożywania co wiąże się z wybiciem dziury w ulu, wyjedzeniu pszczół oraz zniszczeniu ich domu, co prowadzi do śmierci całej rodziny, po przez wyziębienie lub wpuszczenie kolejnego szkodnika.