Zastosowania miodu w starożytności

Zastosowania miodu w starożytności

Już od czasów starożytnych ludzie wykorzystywali miód na różne sposoby. Warto wspomnieć to, że był to produkt jedynie dla najwyższych dostojników oraz nie każdy mógł przekonać się o jego doskonałości. Z zapisków starożytnych Sumerów możemy dowiedzieć się, iż miód był doceniany za swoje walory odżywcze oraz lecznicze.

Naszą historię zaczniemy od starożytnej Grecji. Grecki lekarz Hipokrates stosował produkty pszczele do swoich lekarstw. Były nimi miedzy innymi pyłek pszczeli i miód. Pierwsza pasieka jaka zdołała przetrwać do dziś została zlokalizowana na Bliskim Wschodzie. Pochodzi ona z czasów króla Salomona. W starożytności pszczelarzy otaczano wielkim szacunkiem a sam miód był używany jako forma płatności. W Egipcie w XIII wieku p.n.e za czasów Ramzesa II, miodem płacono za pracę. Znane są też opowieści o pięknej królowej Kleopatrze, która swoje piękno zawdzięcza mlecznym kąpielą do, których dodawany był miód.

Miód w świecie starożytnym był spożywany w wielu różnych postaciach, a także wytwarzano kosmetyki i leki wierząc, że jako dar bogów miód zapewni im zdrowie oraz długowieczność.

Pszczelarstwo w najdoskonalszej formie rozwinęło się na terenach późniejszych krajów słowiańskich. Klimat i różnorodność przyrodnicza tej części Europy, sprzyjały pozyskiwaniu miodu o niespotykanym dotąd aromacie, barwie i smaku

Współczesne pszczelarstwo ukształtowało się natomiast w początkach XIX wieku. W tamtym czasie pszczoły hodowano w kłodach lub kószkach. Gdzieniegdzie, na południowych i wschodnich kresach kraju, można było jeszcze napotkać barcie ukryte w pniach drzew, choć już wtedy należały one do rzadkości

Historia pokazuje nam, iż miód od starożytności był bardzo pożądanym produktem. W dzisiejszych czasach nie mamy problemów ze zdobyciem produktów pszczelich. Wszystkie produkty pszczele wpływają na nasze zdrowie bardzo korzystnie więc zaleca się częste stosowanie miodu w ciągu dnia np.: do herbaty lub na kanapki.

Zapraszam również na naszą stronę na facebook’u gdzie znajdą państwo również ciekawe informacje na temat firmy oraz naszych produktów.

Facebook : Gospodarstwo Pasieczne Królewskie Miody