Pszczoła miodna Buckfast

Pszczoła miodna Buckfast

Pszczoła Buckfast: to uniwersalna rasa pszczół stworzona od początku przez człowieka. Powstała w wyniku krzyżowania różnych europejskich i afrykańskich ras pszczół. Głównym celem było wydobycie jak najlepszych cech: takich jak miodność, łagodność czy odporność na choroby.

Jak wygląda pszczoła Buckfast?

Buckfast’y wyróżnia się, w porównaniu z Krainką, jaśniejszym ubarwieniem. Tułów jest jaskrawy, a część odwłoku wchodzi w żółto-pomarańczowy odcień, przez co pszczoły szczególnie w sezonie letnim nabierają złocistego koloru. Matki i trutnie mają zmienne ubarwienie od ciemnego do pomarańczowego.

Najlepsze cechy Bucfastów

Główna zaletą Buckfasta jest nadzwyczajna pracowitość. Pszczoła ta dynamicznie wychodzi z zimy i szybko buduje dużą i silną rodzinę, która utrzymuje maksymalną efektywność przez całą wiosnę i lato. Matki pszczele Buckfast czerwią bardzo obficie. Nawet do 3000 jaj dziennie, dlatego jest to znakomita pszczoła do powiększania pasieki i tworzenia nowych rodzin pszczelich, odkładów pszczelich. Jedną z głównych cech Buckfastów jest niska skłonność do wyrojenia.

Wady i zalety pszczół linii Buckfast

Zalety:

  • wysoka wydajność miodowa i pyłkowa,
  • szybki rozwój wiosenny,
  • niska skłonność do rójki,
  • dobrze zimuje (w zaleznosci ),
  • odporna na choroby,
  • królowe pszczele tworzą silne i bardzo silne rodziny.

Wady:

  • podobnie jak pszczoła włoska przy braku pożytku mogą rabować inne rodziny.

Jaka linia pszczół występuje w naszej pasiece?

Nasza pasieka posiada pszczoły linii Buckfast F1, F2 i mieszańce. Linie BF PS, KB i krzyżówki hodowlane charakteryzują się wczesnym i dynamicznym rozwojem wiosennym. Pozwala to na wykorzystanie pożytków wczesnowiosennych takich jak wierzba, klon jawor i łąki śródleśne do produkcji miodu towarowego. Tworzy rodziny o wybitnej miodności. Utrzymuje dużą siłę rodzin do jesieni co pozwala na bardzo dobre wykorzystanie pożytków spadziowych, a także na gromadzenie dużych zapasów pyłku. Duża dynamika rozwoju oraz budowanie silnych rodzin pozwala również na wykorzystanie tych linii do tworzenia odkładów. Rasy użyte w programie krzyżowania : kraińska, kaukaska oraz środkowoeuropejska i włoska -2 ostatnie pochodzą z krajów UE. Matki reprodukcyjnej linii Buckfast i Krainka posiadamy od hodowców z Polski i UE. Warto dodać, że pszczoły linii krzyżowniczych lepiej są przystosowane do klimatu, który występuje w naszym kraju.

Oto krótki filmik na którym mogą państwo przekonać się co do łagodności naszych pszczół.