Miód na cholesterol — jaki ma wpływ?

Miód na cholesterol — jaki ma wpływ?

O prozdrowotnych właściwościach miodu pszczelego znajdziemy informacje w domowych zielnikach i pracach naukowych. Korzystny wpływ miodu na zdrowie przebadali współcześni naukowcy. Dzięki wynikom badań wiemy, jaki miód na zbicie cholesterolu, a jaki na przeziębienie wybrać z pasieki, by przyniósł spodziewane efekty. Jeśli borykasz się ze zbyt wysokim poziomem trójglicerydów, miód może być jednym z produktów, który trwale pomoże w unormowaniu wyników. Podpowiadamy dziś, jaki miód na cholesterol wybrać z naszej pasieki!

Surowy miód a cholesterol 

Między składnikami aktywnymi, jakie ma miód, a cholesterolem zachodzi reakcja korzystna dla naszego zdrowia. Dzięki właściwościom miodu możemy naturalnie regulować poziom trójglicerydów we krwi z dużym pożytkiem dla zdrowia. Do tego celu należy jednak sięgnąć po najlepszy, surowy miód z pasieki, wyrabiany tradycyjnie.

Podgrzewanie miodu powyżej 40 stopni C w trakcie pozyskiwania z ula niszczy najcenniejsze substancje, które działają pozytywnie na nasze zdrowie. Pamiętajmy zatem, by do celów terapeutycznych wybrać miód z tradycyjnej pasieki. Stosuje się tam metody pozyskiwania miodu, jak dawniej. Używając miodu w domu, w celach poprawy stanu zdrowia, najlepiej rozpuszczać go w ciepłej (nie w gorącej) wodzie, herbacie lub naparach ziołowych. Warto sięgnąć po tradycyjnie wyrabiany w naszej pasiece miód, a cholesterol obniży się naturalnie!  

Czy miód podnosi cholesterol?

Miód pszczeli ma naturalnie wiele silnych przeciwutleniaczy, zwanych flawonoidami. Związki te są pomocne przy leczeniu chorób układu krążenia i serca. Korzystne działanie substancji polega na rozszerzaniu naczyń wieńcowych, usprawnianiu krążenia krwi, obniżaniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi, a także regulowaniu poziomu cholesterolu. Pytanie, czy miód podnosi cholesterol, bierze się prawdopodobnie z obawy, przed skutkami spożywania słodyczy. W przypadku miodu należy trzymać się dawek terapeutycznych, zamiast objadać się nim w nadmiarze. Przekonamy się wtedy, czy miód obniża cholesterol i ile korzyści przynosi dla zdrowia!

Miód na zły i dobry cholesterol

Przewlekły wysoki poziom cholesterolu w organizmie jest niewątpliwie szkodliwy dla naszego zdrowia. Tłuszcz we krwi z czasem przekształca się w płytki miażdżycowe, które utrudniają swobodny przepływ i transportowanie tlenu oraz powoduje wiele innych problemów. Jednak nie należy traktować cholesterolu jako wroga. Substancja ta bowiem wchodzi w skład błon większości komórek i jest niezbędna do wytwarzania hormonów. Nie wszyscy wiedzą, że cholesterol bierze także udział w produkcji witaminy D oraz odgrywa ważną rolę w pracy mózgu.

Nasz organizm częściowo sam wytwarza cholesterol potrzebny do funkcjonowania, a dodatkowo pozyskuje go z pożywienia, z produktów odzwierzęcych. Niebezpieczny dla zdrowia staje się dopiero nadmiar cholesterolu, a wtedy z pomocą przychodzi pszczela apteka, oferując tradycyjnie wytwarzany miód z ula.

Jaki miód na cholesterol wybrać z pasieki?

Dobry miód na cholesterol to gryczany, lipowy, akacjowy i faceliowy, a najlepiej spożywać miód z dodatkiem cynamonu. Istnieje wiele sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu, które proponują zarówno lekarze, jak i dietetycy. Ważna jest oczywiście dieta, wyeliminowanie tłustego jedzenia, zrezygnowanie z niezdrowych słodyczy i spożywanie większych ilości błonnika. Warzywa, owoce, ryby oraz pełnoziarniste produkty zbożowe powinny częściej znaleźć się na talerzu.

Jeśli spytamy o radę pszczelarza, poleci nam dobry miód na cholesterol, jako tradycyjny sposób, sprawdzony od lat. A jaki miód na cholesterol działa najskuteczniej? Miody jednokwiatowe np. miód z akacji (robinii) obniża poziom cholesterolu LDL i cholesterolu ogólnego, a także trójglicerydy, gdy spożywany jest na czczo. Najwięcej korzystnych flawonoidów zawierają miody nektarowo-spadziowe (średnio 10,2 mg/kg) i miód faceliowy (średnio 9,5 mg/kg). To znacząco więcej, niż znajdziemy w czystym miodzie ze spadzi (średnio 0,46 mg/kg).

Miód z cynamonem na czczo

Miód z cynamonem w proporcjach 1:2, spożywany na czczo, to prawdziwy eliksir dla zdrowia i sprawdzony sposób na regulowanie poziomu cholesterolu. Warto sięgnąć po surowy miód gryczany, który w połączeniu z cynamonem może zdziałać cuda! Cynamon obniża poziom tzw. złego cholesterolu, jednocześnie zwiększając poziom dobrego. Natomiast enzymy pszczele zawarte w miodzie, czy to gryczanym, czy innym gatunku, bogatym we flawonoidy, jeszcze bardziej podkreślają właściwości cynamonu. Dzięki temu można obniżyć poziom cholesterolu o 10 proc. w ciągu zaledwie kilku godzin. Zapraszamy po zdrowy, tradycyjnie wyrabiany miód do naszej pasieki i sklepu z miodem online

(Informacja zawarta we wpisie nie jest poradą medyczną. Jeśli potrzebujesz porady medycznej udaj się do lekarza.)