Miód lawendowy – właściwości i zastosowanie
Miód lawendowy o właściwościach prozdrowotnych pozyskuje się z kwiatów lawendy wąskolistnej nazywanej lawendą lekarską lub wonną. Naturalne występowanie rośliny w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym powoduje, że właśnie tam powstaje go najwięcej. Portugalski i chorwacki miód lawendowy zalicza się do gatunków z najwyższej półki.
Smak miodu z lawendy
Kto miał okazję przekonać się, jak smakuje miód lawendowy, zauważył na pewno, że jego aromat na długo pozostaje w ustach. Jest on delikatny, dość słodki i wyróżnia go złożony aromat kwiatów lawendy. Poza słodyczą wyczuwa się w nim także lekką nutę goryczki oraz subtelny korzenny posmak. Smak miodu z lawendy przywodzi na myśl łagodny klimat śródziemnomorski, ciepłe lato i niezbyt dokuczliwą zimę. Wiele odmian lawendy całorocznej rośnie dziko np. w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy Francji.
Z fioletowych pól lawendowych i wyrobów z kwiatów lawendy słynie Prowansja. Plantacje znajdziemy również w Polsce – u nas roślina kwitnie obficie dwa razy do roku. Lawenda suszona, destylaty z kwiatów i olejki to składniki wykorzystywane zarówno do wyrobu kosmetyków, jak i do celów spożywczych. Miód lawendowy zawdzięcza swój smak właśnie olejkom eterycznym, którymi obficie obdarza nas ta aromatyczna roślina.
Pochodzenie miodu lawendowego nektarowego
Miód lawendowy pochodzi z nektaru, który pszczoły zbierają z drobnych niebieskofioletowych lub różowych kwiatów. Wyjątkowo ceni się miód z lawendy wąskolistnej (lekarskiej) za właściwości korzystne dla zdrowia na wielu poziomach.
Miód lawendowy – właściwości:
- działanie uspakajające – wchodzi w skład naparów ziołowych stosowanych na ból głowy, przewlekłe zmęczenie, stres i kłopoty z zasypianiem oraz bezsenność,
- pomocny w leczeniu infekcji, przeziębienia, chorób grypopodobnych i wszelkich dolegliwości układu oddechowego,
- łagodzi niestrawność i objawy chorób układu trawiennego, w tym żołądka, jelit i wątroby,
- dobre efekty uzyskuje się, włączając miód lawendowy do diety wspierającej terapię w schorzeniach serca i układu sercowo-naczyniowego,
- przyspiesza gojenie się ran i łagodzi świąd oraz pieczenie po ukąszeniach, gdy zastosujemy go zewnętrznie na skórę do okładów.
Pochodzenie miodu lawendowego wpływa bezpośrednio na skuteczność działania oraz na walory smakowe. Przy wyborze produktu warto wziąć pod uwagę, że lawenda obejmuje ponad 40 gatunków roślin występujących na obszarze śródziemnomorskim oraz obejmujących swoim zasięgiem wiele innych regionów od Kanarów po Indie.
Miód z lawendy – gdzie najlepszy?
Smakosze wyrobów z pasieki spierają się o najlepszy miód z lawendy. Pochodzenie z chorwackiej wysypy Hvar to znak rozpoznawczy dla miodów najwyższego gatunku. Lokalne miody z tego regionu są w tej kategorii szczególnie popularne, ponieważ cechuje je niezwykły, wyrazisty aromat i smak. Chorwacja słynie z lawendy, a pola uprawne ciągną się całymi kilometrami. Lawendę można tam znaleźć pod wieloma postaciami – w formie do spożycia, jak miód lawendowy, syropy i herbata, oraz kosmetyków. Miód z lawendy pochodzący z Portugalii różni się nieco w smaku, a jego bukiet może wydawać się bardziej wyrafinowany. Charakterystyczny miód portugalski jest wytwarzany z dziko rosnących krzewów, dlatego jego aromat uważa się unikatowy.
Miód lawendowy do deserów i nie tylko
Zastosowanie miodu lawendowego jako dodatku do lodów, ciast i deserów jest powszechnie znane. Miód z lawendy charakteryzuje się złocistą barwą i delikatnym aromatem. Dzięki walorom smakowym i właściwościom korzystnym dla zdrowia zaliczany jest do miodów o wysokiej jakości. Miód lawendowy można z powodzeniem użyć także do przygotowania domowych kosmetyków. Dobrym zamiennikiem miodu lawendowego jest równie pyszny miód wrzosowy. Zapraszamy do sprawdzenia wszystkich miodów z naszej podkarpackiej pasieki.
Reply