Grupa operacyjna – Zdrowa i innowacyjna pasieka
Grupa operacyjna – Zdrowa i innowacyjna pasieka
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Współpraca”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Grupa operacyjna – Zdrowa i innowacyjna pasieka
Tytuł operacji : Zastosowanie innowacyjnej technologii w hodowli i utrzymaniu dobrostanu pszczół w celu pozyskania produktów doskonałej jakości.
Cel operacji: Optymalizacja gospodarki pasiecznej poprzez zastosowanie arkuszy węzy w technologii wtrysku w celu poprawy dobrostanu pszczół i jakości produktów pszczelich.
W ramach ww. projektu została utworzona grupa operacyjna na rzecz innowacji (EPI) w skład, której weszli przedstawicie różnych ogniw m.in: ze świata nauki, doradztwa, przedsiębiorczości oraz rolnik. Każdy z nich ma bardzo ważną i określoną role do spełnienia. Będzie to doskonały przykład zastosowania innowacyjnych rozwiązań poprzez naukę do praktyki.
Partnerami grupy operacyjnej są :
– Piotr Blajer – rolnik, od 35 lat prowadzący gospodarstwo pasieczne ,, Królewskie miody’’ obecnie liczące 850 rodzin pszczelich – pełniący rolę lidera projektu,
– Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Boguchwale – celem PODR jest prowadzenie doradztwa rolniczego obejmującego działania w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa domowego, mające na celu poprawę poziomu dochodów rolniczych oraz podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych, wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich. Działalność merytoryczna Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego skierowana jest na udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom w celu zwiększenia dochodów z gospodarstwa rolnego i działalności pozarolniczych oraz działania mające na celu poprawę warunków życia rodzin wiejskich – pełniący rolę partnera projektu,
– Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – prowadzi działalność naukową w obszarze rolnictwa i agrobiznesu oraz innych gałęzi gospodarki narodowej. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych uczelni w kraju. Misją SGGW jako uniwersytetu przyrodniczego jest prowadzenie badań naukowych w zakresie szeroko rozumianych nauk przyrodniczych, a także ekonomicznych, humanistycznych i technicznych. Nadrzędnym celem działalności pracowników naukowych jest służenie rozwojowi gospodarczemu i intelektualnemu polskiego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich, gospodarki żywnościowej i szeroko rozumianego środowiska naturalnego. SGGW prowadzi także działania mające na celu upowszechnianie badań naukowych i wdrażanie ich do gospodarki- pełniący rolę Partnera naukowego projektu,
– Firma IDFS Sp. z o.o – firma z wieloletnim doświadczeniem, która swoje usługi dedykuje branży rolniczej tj. oprogramowania, które każdego dnia ułatwiają prace farmerom, producentom i innym osobom ze wspomnianego sektora. Od wielu lat przygotowuje aplikacje, które umożliwiają zintegrowane zarządzanie gospodarstwem rolnym, pracownikami, a także sprawne generowanie formularzy i wykonywaniu wielu innych czynności – pełniący rolę partnera projektu,
Rezultatem operacji będzie wdrożony w gospodarstwie pasiecznym system produkcji miodu i innych produktów pszczelich oparty na wykorzystaniu plastrów z polipropylenu spożywczego, co pozwoli na wyeliminowanie występujących obecnie zagrożeń związanych z stosowaniem w produkcji pasiecznej tradycyjnej węzy, często zanieczyszczonej licznymi patogenami. Innym ważnym rezultatem operacji będzie wyeliminowanie ryzyka zakupu węzy na rynku, która jak się okazuje w praktyce zawiera szereg szkodliwych substancji w postaci stearyny i parafiny, co bardzo niekorzystnie wpływa na dobrostan rodzin pszczelich.
Warto także zwrócić uwagę, że wprowadzenie do gospodarki pasiecznej węzy z polipropylenu spożywczego, która będzie pokrywana delikatną warstwą wosku pochodzącego z własnej pasieki (na podstawie opracowanego oryginalnego system natryskiwania) przyczyni się do zamknięcia obiegu wosku w pasiece. Ten czynnik ma istotne znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzeniania chorób pszczół zarówno w wymiarze lokalnym jak i ogólnopolskim.
Do wymiernych rezultatów operacji zalicza się:
1. Poprawę dobrostanu rodzin pszczelich w pasiekach, w których zostanie wdrożony system wykorzystujący węzę z polipropylenu spożywczego.
2. Wzrost populacji pszczoły miodnej.
3. Wzrost produkcji pszczelarskiej i rentowności prowadzenia pasiek.
4. Poprawę jakości produktów pszczelich poprzez wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego produktów wykorzystywanych przez rodzinę pszczelą i człowieka.
5. Spadek nakładów pracy i kosztów w porównaniu do tradycyjnego sposobu wykorzystania węzy.
6. Opracowanie technologii produkcji węzy z polipropylenu spożywczego dla uli Wielkopolskich i Dadant.
7. Publikacja wyników badań w czasopiśmie naukowym o zasięgu krajowym i/lub międzynarodowym.
8. Publikacje popularno-naukowe upowszechniające uzyskane rezultaty badań.
9. Opracowanie kompleksowej technologii produkcji węzy z polipropylenu dla dwóch najważniejszych typów uli w Polsce ze względu na ich wykorzystanie w gospodarce pasiecznej pozwoli zebrać niezbędne dane i doświadczenie odnośnie możliwości wykorzystania tej technologii dla innych typów uli, które są stosowane w pasiekach.
Zebrane doświadczenie umożliwi adaptację tej technologii, poprzez dalsze prace rozwojowe do wymagań odbiorców zagranicznych, co wpłynie znacząco na efektywność poniesionych nakładów inwestycyjnych.
Przedmiotem operacji jest opracowanie innowacyjnej technologii chowu pszczoły miodnej w oparciu o plastry zbudowane na węzie wytworzonej z polipropylenu spożywczego. Inicjatywa ta kwalifikuje się zatem jako opracowanie i wdrożenie znacznie udoskonalonej technologii dotyczącej produkcji pszczelarskiej, ponieważ głównymi produktami współczesnych pasiek jest miód oraz pszczoły sprzedawane w formie tzw. odkładów – nowych rodzin pszczelich.
W światle aktualnie dostępnej wiedzy zarówno w Polsce jak i w Europie nie zajmowano się opracowaniem technologii chowu pszczół na plastrach lub na węzie wytworzonej z polipropylenu spożywczego, mimo że materiały te zaczynają pojawiać się w handlu, głównie jako odpowiedź na problemy z jakością węzy, jak równie z pozyskaniem miodu wrzosowego i innych pożytków późnych. Zwłaszcza za sprawą konsystencji miodu wrzosowego podczas jego pozyskiwania bardzo często uszkodzeniu ulegają plastry.
W tym wypadku węza z polipropylenu spożywczego jest podstawowym materiałem, który zostanie wykorzystany do opracowania innowacyjnej technologii chowu pszczoły miodnej w oparciu o plastry zbudowane na węzie wytworzonej z polipropylenu spożywczego. We współczesnej gospodarce pasiecznej w krajach rozwiniętych wbrew pozorom sama węza nie jest elementem, na którym opiera się funkcjonowanie rodzin pszczelich, gdyż są nim plastry zbudowane na tej węzie.
W warunkach naturalnych pszczoły nie wykorzystują węzy lecz od razu budują plastry.
Zasadność zastąpienia węzy wytwarzanej z wosku pszczelego przez węzę z polipropylenu spożywczego uzasadnia fakt spadku jakości węzy, wynikającego z jej fałszowania głównie parafiną i stearyną czyli substancjami ropopochodnymi. Jedną z przyczyn krajowego spadku jakości wosku jest zapewne intensywny rozwój pszczelarstwa/przyrost liczny rodzin pszczelich, co pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na węzę.
Inicjatywa ta kwalifikuje się zatem jako opracowanie i wdrożenie znacznie udoskonalonej technologii dotyczącej produkcji pszczelarskiej. Najważniejsze cechy nowego rozwiązania to m.in.:
– wykorzystanie węzy z polipropylenu, która będzie pokrywana woskiem celem szybszego budowania na niej plastrów i izolacji tworzywa sztucznego od środowiska rodziny. Nie ma takich rozwiązań na rynku.
– zamknięcie obiegu wosku w pasiece.
– wyeliminowanie wnoszonych do rodzin wraz z węzą pozostałości akarycydów stosowanych do walki z powszechną chorobą pszczół – warrozą.
– poprawa dobrostanu rodzin pszczelich, przez unikanie szkodliwego wpływu zafałszowań wosku na biologię rodziny i fizjologię pszczół.
– poprawa jakości produkowanego miodu bez zanieczyszczeń ropopochodnych czy związanych z innymi substancjami wykorzystywanymi do fałszowania wosku. Można tu jako przykład podać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.Projekt realizowany będzie w II etapach.