Czym się różni pierzga od pyłku?
Od najdawniejszych czasów zainteresowanie pszczołami i ich wyrobami koncentrowało się na wartości miodu. W lecznictwie i pielęgnacji skóry ceniono również propolis pozyskiwany z ula. Z czasem, wraz z rozwojem rolnictwa, odkryto rolę pszczół w zapylaniu roślin. Obecnie coraz częściej docenia się znaczenie pyłku pszczelego i pierzgi, a wyniki badań potwierdzają właściwości odżywcze i lecznicze obu produktów. Który jest lepszy: pyłek pszczeli czy pierzga – jakie są między nimi różnice? W tym wpisie postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: co jest lepsze – pierzga czy pyłek pszczeli?
Pierzga a pyłek pszczeli
Na początku sprawdźmy, jak powstaje pyłek pszczeli. Pracowite pszczoły podczas lotów do pożytków wyszukują kwiaty roślin miododajnych pełne nektaru. Kiedy pszczoła odwiedza kwiat, strząsa pyłek kwiatowy z pylników. Zbiera go i formuje w niewielkie pakiety nazywane przez pszczelarzy obnóżami.
Pojedyncze obnóże pyłkowe to krucha, ziarnista masa o zwartej konsystencji, która składa się z pojedynczych ziaren pyłkowych i nektaru, pozlepianych za pomocą wydzielin pszczelich. Wielkość pakietów ziaren pyłku wynosi od 1 do 4 mm i są nieregularnego kształtu. Natomiast masa jednego obnóża pyłkowego wynosi aż 5–7 mg. Co ciekawe zaobserwowano, że pszczoły transportują pyłek kwiatowy o wadze przewyższającej ich masę nawet o 30 proc. Owady są do tego zdolne dzięki specyficznemu rozmieszczeniu blisko trzech milionów włosków, które pokrywają ich ciało.
Pierzga a pyłek – czym się różnią?
Pierzga pszczela definiowana jest przez pszczelarzy na podstawie obserwacji jako pyłek lub obnóża pyłku, ubite głowami pszczół w komórkach plastrów, a następnie poddane aktywności mikroorganizmów. Mikroorganizmy przetwarzają cukry z powierzchni ziaren pyłku i przestrzeni między nimi w kwas mlekowy, nieznacznie zakwaszając ich otoczenie i konserwując masy pyłku w komórce. Stopniowo komórka zbliża się do pełnego wypełnienia, a wtedy młode pszczoły robotnice wprowadzają do niej odrobinę mleczka pszczelego i miodu. Grudkę pierzgi zabezpieczają delikatną warstwą wosku pszczelego. Ten proces zachodzi w stałej temperaturze na poziomie około 30 stopni Celsjusza w szczelnym środowisku komórki. Dzięki utrzymaniu optymalnych warunków termicznych rozpoczyna się fermentacja mlekowa.
Pyłek pszczeli a pierzga – wartości odżywcze
Pyłek pszczeli a pierzga – w którym produkcie znajduje się więcej wartościowych składników odżywczych? Dzięki obecności mleczka pszczelego proces fermentacyjny uszlachetnia produkt, nadając mu dodatkowe wartości odżywcze. Fermentacja wpływa konserwująco na pyłek pszczeli i wzbogaca produkt o różnorodne mikro- i makroelementy oraz witaminy. W rezultacie powstaje pierzga pszczela, łatwiej przyswajalna przez organizm ludzki.
Pyłek pszczeli – wartości odżywcze
Wartości odżywcze pyłku pszczelego polegają na zawartości wielu składników odżywczych, w tym witamin, minerałów i białka. Analiza ziaren pyłku pszczelego, pochodzącego z różnych roślin, ujawniła obecność ponad 250 substancji o znaczeniu odżywczym. Wyróżnia się wysoką zawartością witaminy B, która jest niezbędna dla zdrowia układu nerwowego oraz metabolizmu. Pyłek pszczeli zawiera również inne witaminy z grupy B, niezbędne w utrzymaniu zdrowej skóry i prawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego.
Pyłek pszczeli zawiera wiele cennych minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Znajdują się w nim minerały takie jak potas, wapń, magnez, żelazo i cynk, które są istotne dla zdrowia kości, mięśni i funkcji układu immunologicznego. Pyłek pszczeli jest również bogatym źródłem białka, które jest niezbędne do budowy i regeneracji tkanek oraz enzymów, które wspierają procesy trawienia i przyswajania składników odżywczych. Kwasy tłuszczowe zawarte w pyłku mogą z kolei korzystnie wpływać na funkcje mózgu i serca.
Potencjalne korzyści zdrowotne pyłku były przedmiotem wielu badań. Wyniki wykazały potencjalne korzyści zdrowotne obejmujące działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz antyoksydacyjne. Działanie przeciwzapalne i chemoprewencyjne oraz przeciwnowotworowe to dodatkowe korzyści potwierdzone badaniami. Dodatkowo pyłek pszczeli wykazuje zdolność do ochrony wątroby oraz przeciwdziałania negatywnym skutkom promieniowania.
Pierzga pszczela – wartości odżywcze
Choć pierzga i pyłek pszczeli różnią się wyglądem, wykazują zbliżone wartości odżywcze. Co jest lepsze pierzga czy pyłek pszczeli? Różnica polega na tym, że pierzga pszczela jest łatwiej przyswajalna przez organizm ludzki dzięki procesowi fermentacji mlekowej.
- Pierzga jest bogatym źródłem wysokiej jakości białka, co czyni ją doskonałym dodatkiem dla osób aktywnych fizycznie oraz dla tych, którzy potrzebują wsparcia w procesie regeneracji tkanek.
- Pierzga pszczela zawiera szereg witamin, w tym witaminę A, B, C, D i E – witaminy te odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, wzmocnieniu odporności oraz wspieraniu procesów metabolicznych.
- Pierzga dostarcza organizmowi wiele cennych minerałów, takich jak potas, wapń, magnez, żelazo, cynk i miedź. Minerały te są niezbędne dla zdrowia kości, funkcji mięśni, regulacji ciśnienia krwi oraz wielu innych procesów fizjologicznych.
- Produkt zawiera różne kwasy tłuszczowe, w tym kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone, które mogą wspierać zdrowie serca, regulować poziom cholesterolu oraz wpływać korzystnie na funkcje mózgu.
- W pierzdze pszczelej znajdują się enzymy trawienne, które wspomagają trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Enzymy te mogą poprawić funkcjonowanie układu trawiennego oraz wspierać zdrowie jelit.
Potencjalne korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania pierzgi pszczelej polegają na tym, że może być ona stosowana jako naturalny suplement diety w celu regeneracji organizmu. Pierzgę pszczelą stosuje się nie tylko doustnie, lecz również na skórę jako składnik domowych maseczek. Znakomicie sprawdza się ona w przypadku regeneracji skóry i w celu pobudzenia produkcji kolagenu przez organizm.
Jak wygląda pierzga a jak pyłek pszczeli?
Jak wygląda pierzga? Brykiety uformowane z pyłku pszczelego najczęściej są okrągłe, ale mogą przyjmować także formy owalne czy wydłużone. Zabarwienie pyłku pszczelego i pierzgi, dostępnej w naszym sklepie z miodem, może się znacząco różnić w partii produktu od białego, poprzez żółte, pomarańczowe, ceglastoczerwone, żółto-brązowe, fioletowe i szare, po prawie czarne. Niekiedy jest dwubarwne lub wielobarwne, jeśli pszczoły zbierają pyłek z różnych roślin podczas jednego zbioru na pożytku. Miodowy i kwiatowy zapach to cecha wspólna obu produktów.
Reply