Apiterapia – co to jest?

Apiterapia – co to jest?

Nazwę apiterapia na leczenie produktami pszczelimi wprowadzili łacinnicy, łącząc dwa słowa: „apis” – pszczoła oraz „therapia” – leczenie. Choć miód rośliną nie jest, dziedzina ta zalicza się do ziołolecznictwa, a szerzej do naturoterapii. Metodę rozumiemy jako stosowanie miodu, propolisu, pyłku pszczelego i pierzgi jako preparatów terapeutycznych.

Leczenie produktami pszczelimi za czasów Hipokratesa i wcześniej

Apiterapia jest stosowana od wieków, a obecnie trudno dociec, kto pierwszy zaczął leczenie produktami pszczelimi. Istnieją zapiski z czasów Hipokratesa (sprzed około 2 500 lat), a także ślady używania miodu na skaleczenia i rany w starożytnym Egipcie. Apiterapia znana jest w Chinach (od 5 000 lat) oraz w Rosji, gdzie leczenie z wykorzystaniem produktów pszczelich jest szeroko rozpowszechnione.

Leczenie reumatyzmu z wykorzystaniem produktów pszczelich  

Miód i mleczko pszczele wróciły do powszechnego stosowania w terapii dzięki badaniom austriackiego lekarza Philippa Terča, który ponownie odkrył lecznicze właściwości produktów pszczelich w 1888 roku. Naukowiec prowadził badania nad zastosowaniem jadu pszczelego w leczeniu reumatyzmu. Istnieją również inne badania, potwierdzające skuteczność apiterapii. Naturoterapia i ziołolecznictwo czerpie wiedzę z prac naukowych i przekazów medycyny ludowej.

Apiterapia czy apifitoterapia?

Apifitoterapia to połączenie ziołolecznictwa z terapią produktami pszczelimi. Językoznawcy tworzą nowe nazwy, kojarząc kilka znaczeń w jednym słowie. Dość powiedzieć, że pszczoły, rośliny oraz leczenie mają ze sobą wiele wspólnego i przejść do zbadania cennych właściwości produktów pszczelich. Apiterapia – na co pomaga i jakie wyroby z pszczelej apteki poza miodem warto mieć w domu?

Leczenie miodem pszczelim z pasieki

Miód ma zastosowanie w terapii układu pokarmowego, krążenia, oddechowego i moczowego, a także w chorobach skóry i błon śluzowych. Terapeuci stosują miód przy żylakach odbytu oraz w niektórych schorzeniach ginekologicznych. Wspomaganie leczenie za pomocą miodu stosuje się w chorobach nerek, wątroby, na wrzody żołądka i dwunastnicy. Miód pszczeli tradycyjnie pozyskiwany z pasieki stosuje się wspomagająco przy schorzeniach serca i układu krążenia dzięki działaniu tonizującemu, stymulującemu i odżywczemu dla serca.

Pyłek pszczeli w profilaktyce i leczeniu

Pyłek pszczeli to adaptogen – substancja zwiększająca zdolności przystosowania (adaptacji) organizmu na niekorzystne warunki środowiskowe. W apiterapii i apifitoterapii stosuje się również świeży propolis i suszoną pierzgę. Zdrowy pyłek pszczeli ma wiele zastosowań profilaktycznych i leczniczych.

Apiterapia – na co i komu pomaga pyłek kwiatowy:

  • W stanach wyczerpania i zmęczenia u dorosłych ze spadkiem napędu psychoruchowego, przy niedoborze witamin oraz osłaniająco podczas leczenia antybiotykami;
  • Przy zaburzeniach łaknienia szczególnie u dzieci (powyżej 3 lat);
  • Dostarcza wybiórczo czynników niezbędnych dla równowagi odżywczej i zapobiega niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza;
  • Zapobiega wypadaniu włosów, nadmiernej miękkości paznokci i leczy pęknięcia w kącikach ust;
  • Przy miażdżycy m.in. obniża poziom lipidów;
  • Działa bakteriobójczo i chroni wątrobę przed działaniem toksyn.