Apiterapia – co to jest?
Nazwę apiterapia na leczenie produktami pszczelimi wprowadzili łacinnicy, łącząc dwa słowa: „apis” – pszczoła oraz „therapia” – leczenie. Choć miód rośliną nie jest, dziedzina ta zalicza się do ziołolecznictwa, a szerzej do naturoterapii. Metodę rozumiemy jako stosowanie miodu, propolisu, pyłku pszczelego i pierzgi jako preparatów terapeutycznych.
Leczenie produktami pszczelimi za czasów Hipokratesa i wcześniej
Apiterapia jest stosowana od wieków, a obecnie trudno dociec, kto pierwszy zaczął leczenie produktami pszczelimi. Istnieją zapiski z czasów Hipokratesa (sprzed około 2 500 lat), a także ślady używania miodu na skaleczenia i rany w starożytnym Egipcie. Apiterapia znana jest w Chinach (od 5 000 lat) oraz w Rosji, gdzie leczenie z wykorzystaniem produktów pszczelich jest szeroko rozpowszechnione.
Leczenie reumatyzmu z wykorzystaniem produktów pszczelich
Miód i mleczko pszczele wróciły do powszechnego stosowania w terapii dzięki badaniom austriackiego lekarza Philippa Terča, który ponownie odkrył lecznicze właściwości produktów pszczelich w 1888 roku. Naukowiec prowadził badania nad zastosowaniem jadu pszczelego w leczeniu reumatyzmu. Istnieją również inne badania, potwierdzające skuteczność apiterapii. Naturoterapia i ziołolecznictwo czerpie wiedzę z prac naukowych i przekazów medycyny ludowej.
Apiterapia czy apifitoterapia?
Apifitoterapia to połączenie ziołolecznictwa z terapią produktami pszczelimi. Językoznawcy tworzą nowe nazwy, kojarząc kilka znaczeń w jednym słowie. Dość powiedzieć, że pszczoły, rośliny oraz leczenie mają ze sobą wiele wspólnego i przejść do zbadania cennych właściwości produktów pszczelich. Apiterapia – na co pomaga i jakie wyroby z pszczelej apteki poza miodem warto mieć w domu?
Leczenie miodem pszczelim z pasieki
Miód ma zastosowanie w terapii układu pokarmowego, krążenia, oddechowego i moczowego, a także w chorobach skóry i błon śluzowych. Terapeuci stosują miód przy żylakach odbytu oraz w niektórych schorzeniach ginekologicznych. Wspomaganie leczenie za pomocą miodu stosuje się w chorobach nerek, wątroby, na wrzody żołądka i dwunastnicy. Miód pszczeli tradycyjnie pozyskiwany z pasieki stosuje się wspomagająco przy schorzeniach serca i układu krążenia dzięki działaniu tonizującemu, stymulującemu i odżywczemu dla serca.
Pyłek pszczeli w profilaktyce i leczeniu
Pyłek pszczeli to adaptogen – substancja zwiększająca zdolności przystosowania (adaptacji) organizmu na niekorzystne warunki środowiskowe. W apiterapii i apifitoterapii stosuje się również świeży propolis i suszoną pierzgę. Zdrowy pyłek pszczeli ma wiele zastosowań profilaktycznych i leczniczych.
Apiterapia – na co i komu pomaga pyłek kwiatowy:
- W stanach wyczerpania i zmęczenia u dorosłych ze spadkiem napędu psychoruchowego, przy niedoborze witamin oraz osłaniająco podczas leczenia antybiotykami;
- Przy zaburzeniach łaknienia szczególnie u dzieci (powyżej 3 lat);
- Dostarcza wybiórczo czynników niezbędnych dla równowagi odżywczej i zapobiega niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza;
- Zapobiega wypadaniu włosów, nadmiernej miękkości paznokci i leczy pęknięcia w kącikach ust;
- Przy miażdżycy m.in. obniża poziom lipidów;
- Działa bakteriobójczo i chroni wątrobę przed działaniem toksyn.
Reply